Rainbow Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   480
   Rainbow Muhabbet Kuşu

   Rainbow Muhabbet Kuşu
   Renkleri ile dikkat çeken ve kuş severler tarafından özel bir ilgi gösterilen rainbow muhabbet kuşu, sadece kendi türleri arasında değil, tüm kuş çeşitleri arasında da en renkli olanlardan birisi olmaktadır. Farklı renkleri bir arada bulunduran tüyleri ile birlikte rainbow muhabbet kuşları her zaman ilgi görmektedirler.


   Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?
   Rainbow muhabbet kuşları
   doğal ortamda değil, ilk kez bir çiftlikte üretilmişlerdir. Zamanla dünyaya yayılan rainbow muhabbet kuşları renk ve kanat yapısı bakımından farklılık göstermektedirler. Özellikle farklı renkleri bir arada bulundurmaları sayesinde özel ilgi görmektedirler. Rainbow muhabbet kuşlarının özellikleri arasında en belirgin özellik yüzlerinin sarı renkte olmasıdır. Kanat uçlarına bakıldığında ise genelde gri ya da beyaz tonlarında ipek opal görünüm görünür. Kanat uçlarının son kısmında ise sarıya yakın bir renk tonu bulunur. Bu bakımdan muhabbet kuşunun rainbow olup olmadığını anlamak için yüzündeki sarı renge bakılmalıdır. Daha sonra ise kanat uçlarının da gri ipek tonlarda olmasına bakılmalıdır.


   Rainbow muhabbet kuşlarının gövde renkleri ise farklı renk tonlarında olabilir ve isimlerini de bu yüzden alırlar. Genelde en yaygın bir arada görülen renkler mavi, mor, leylak rengidir. Ayak renkleri ise genelde koyu tonlarında olmaktadır fakat açık renkte olanları da vardır.


   Gen yapıları ise çekinik olduğu için rainbow muhabbet kuşları, diğer muhabbet kuşlarına göre daha durgun ve insanlara karşı mesafeli olabilmektedirler. Ancak sahiplerinin kendileri ile ilgilenmesinden hoşlanırlar ve sahiplerini tanırlar. Cinsiyet ayrımı ise gaga yapılarına bakılarak yapılmaktadır. Dişi olan rainbow muhabbet kuşlarının gagaları damızlık döneminde koyu bir renge dönüşmektedir. Erkek rainbow muhabbet kuşlarında ise gaga daimi olarak mavi bir renkte olmaktadır.


   Rainbow muhabbet kuşları, muhabbet kuşu türleri arasında renklerinden dolayı değerli olarak görülmektedirler. Çünkü farklı renkleri bir arada bulundurdukları için daha fazla ilgi görmektedirler. Ancak bazı rainbow muhabbet kuşlarında farklı renkler çokça bulunmaz ve birkaç tane renk soluk halde görünür. Farklı renk tonlarını tam renginde görülmesi için kuşun geninin baskın gen olması gerekmektedir.


   Bakımları ise diğer muhabbet kuşları ile aynı özellikleri taşır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Hakan dedi ki:

    Yazılarınız için teşekkürler.