Pakistan Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   465
   Pakistan Muhabbet Kuşu

   Pakistan Muhabbet Kuşu

   Pakistan muhabbet kuşları çelimsiz olmalarıyla tanınmıştır. Ayrıca kolay hastalanabilen bu kuşlar hayvanseverler tarafından tercih edilmemektedir. Ancak Pakistan muhabbet kuşu kendine has bazı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Petshoplar üzerinden alınıp satılan bu kuşların düzenli bakımı yapıldığında uzun yıllar yaşayabildiği unutulmamalıdır. Küçük bir ırk olan Pakistan muhabbet kuşlarının cinsiyetini ayırt ederken gagaya bakılması yeterlidir. Dişi kuşların gagası beyazımsı, erkek kuşların ise genelde mavidir.

   Pakistan Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

   Pakistan muhabbet kuşu diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi düzenli temizlik ve bakım ister. Öncelikle kafesin geniş olması, kuşun rahat etmesi açısından önemlidir. Haftalık banyo ve kafes temizliği ihmal edilmemesi gereken bu kuşların ortalama 10 yıl ömrü vardır. Daima ilgi ve sevgi bekleyen bu şirin kuşların kafes temizliği dışında oyuncak seçimi de önemlidir. Ayrıca kafesin geniş ve büyük olması, kuşun daha mutlu olmasını sağlar. Diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi yemlik, suluk ve diğer ekipmanlar haftalık temizlenmeli ve yemler de belirli aralıklarla değiştirilmelidir.

   Soğuk dönemlerde Pakistan muhabbet kuşlarına vitamin takviyesi verilebilir. Bu bakım aslında tüm muhabbet kuşları için geçerlidir. Kolay hastalanabilen bu kuşların hava sirkülasyonundan uzak tutulması gerekirken kaliteli yemlerle desteklenmesi şarttır. Ayrıca muhabbet kuşlarının severek tükettiği haşlama yumurta, haşlama patates ve bazı sebze türlerinden hazırlayacağınız küçük bir tabağı, kafes içerisine bırakarak daha sağlıklı beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

   Pakistan Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

   Pakistan muhabbet kuşu belirttiğimiz üzere çelimsiz bir kuş türüdür. Bu nedenle kolay hastalanabilirken ayrıca ölüm olasılığı yüksek olan ırklardandır. Öte yandan cinsiyet ayrımı yaparken diğer kuşlardaki özelliklere göre hareket edebilirsiniz. Erkek kuşların gagası genelde mavi, dişilerin ise beyazımsıdır. 7 ile 10 yıl arasında yaşayan bu kuşların bakımının özenle yapılması halinde yaşam süresi uzatılabilir. Küçük yapılı olması nedeniyle fiyatları da bir hayli düşük olan bu kuşlarla ilgili petshoplardan detaylı bilgi almanızda yarar var. Aslında muhabbet kuşları arasında son derece sevimli olan Pakistan muhabbet kuşlarının hastalık ve ölüm riski olması sebebiyle ülkemizdeki hayvanseverler tarafından tercih edilmediğini söylemek doğru olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.