Muhabbet Kuşu Yuvalık içine ne Konur? Ne Zaman Takılır?

   14.02.2021
   527
   Muhabbet Kuşu Yuvalık içine ne Konur? Ne Zaman Takılır?

   Muhabbet Kuşu Yuvalık
   Muhabbet kuşu yuvalığı üreme dönemlerinde son derece önemli bir aksesuardır. Bu yuvalık sayesinde eş tutmuş olan kuşlar yumurtlamakta ve doğum sonrasında da yavrularına sağlıklı bir ortam sunabilmektedirler. Muhabbet kuşunuz için yuvalık eş tutan kuşların barınması, kuluçkaya yatmaları ve yumurtlayarak bu yumurtaların yavruya dönüşmesinde kullanılmaktadır. İçgüdüsel olarak kuşlarınızı üremeye yönlendirecek olan yuvalıklar, kuşlarınızın çiftleşme döneminde en önemli araçlar olarak öne çıkıyorlar.


   Muhabbet Kuşu Yuvalık İçine Ne Konur?
   Muhabbet kuşunuz yuvasını benimsedikten sonra içine yerleşecek ve burada yumurtlayacaktır. Çünkü yuvalık ona yumurtlaması için ideal ortamı sunmaktadır. Yumurtlama sonrasında kuluçka dönemini de burada geçirecek ve böylece yavruların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi mümkün olacaktır. Hem hobi amaçlı hem de profesyonel amaçlı olarak üreme yaptıranlar için muhabbet kuşu yuvalıkları önemli olup yuvalığın için nelerin koyulacağını da bilmek gerekmektedir.
   Muhabbet kuşu yuvalık içine ince talaş, hamster kumu gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu türden talaş ya da kum kullanmanız halinde hem yumurtalar ideal sıcaklıklarında çok daha kolay kalacaklar hem de yuvalıktaki yavruların dışkıları kuruyacak ve dışkıların ayaklarına yapışmalarını da engelleyecektir. Yuvalığın temiz kalmasına yardımcı olacak talaş aynı zamanda muhabbet kuşlarının doğadaki yuvalarının içinde kullandıkları ağaç kırıntılarına da benzediğinden onlara içgüdüsel olarak da yararlı olacaktır.


   Bu konuda dikkat edilmesi gereken konu kum kullanılmamasıdır. Hamster kumu olarak adlandırılan kum temelde yine bir talaştır ancak bunun dışında kalan kumlar yuva için ideal değildir ve yavrular için zararlı olabilmektedir. Aynı şekilde anneyi de rahatsız ederek kuluçka dönemini kötü geçirmesine neden olur.


   Eğer dişi muhabbet kuşu yuvalığın içine koymuş olduğunuz talaştan rahatsız olmuşsa bu durumda talaşı dışarıya atacaktır. Daha sonraki kuluçkalarda da talaş koymaya devam etmeniz halinde dişi kuş zamanla talaşa alışacaktır. Tavşanlar için üretilen talaşları da yuvanın içinde tercih edebilirsiniz ancak kalın taneli oldukları için muhabbet kuşları bu talaşlardan rahatsız olabileceklerdir. Bu yüzden daha ince talaş kullanın ya da kuşunuzun buna alışmasını bekleyin.


   Muhabbet Kuşu Yuvalık Ne Zaman Takılır?
   Muhabbet kuşu yuvalık takma dönemi eş tutma dönemi ile ilgilidir. Eğer kuşlarınız eş tutmuşsa yani çift olmuşlarsa bu durumda yuvalık takmanız gerekmektedir. Eş tutmalarını ise hareketlerinden anlayabilirsiniz. Eş tutma halinde öncelikle kuşlarınızı rahatsız etmemeye dikkat edin ve bulundukları ortamı da kesinlikle değiştirmeyin. Bundan sonra yuvalığınızı temin edin. Eş tutma sonrasında yuvalığı takmanız halinde kuşlarınız yuvalarını benimseyeceklerdir. Ancak benimseme süreçlerini hızlandırmak için yuvalığın içinin ideal malzemelerden oluştuğuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer yuvalarından memnun kalmazlarsa bu durumda yuvalarını benimsemeyecek ve bu da üreme süreçlerine olumsuz etki yapacaktır.
   Yuvalarını taktıktan sonra tekrar yuvada oynama yapmamanız gerekir. Artık yuva dişi kuşun kontrolündedir ve dişi kuş istediği gibi yuvayı tasarlayacaktır, eğer siz müdahale ederseniz yuva içinde kuluçka dönemi gerçekleşmez.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. GÜLTEN Latifoglu dedi ki:

    İyi akşamlar muhabbet kuşum kafeste çiftler yavruluk koydum hareketlenme hissettiğimde Sonra yavrulukta 2 yumurta gördüm kuşçumdan fikir aldım kuş kumu koyabilirsiniz dedi bende yün ipi krpıştırdım küçük pamuk parçası koymuştum .Şimdi de yavruluğa ne koymam gerekiyor talaş ve kum koymaya devam edeyim mi? ne kadar konması gerekir TEŞEKKÜLER çünkü ilk defa kuş yavrularına sahip olacağım…

   2. Melek dedi ki:

    İyi günler 4 tane yumurtamiz vardı hepsi de dolu ve 2 yavrumuz yumurtadan çıktı sağlıklı görünüyorlar.Size sorum kum veya talaş dışında yuvaliga temiz bir kumaş sermemizde bir sakinca olur mu