Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

   22.02.2022
   183
   Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

   Her canlının temizlenmeye ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşları da temizlenmeye ihtiyaç duyan canlılardır. Peki muhabbet kuşu yıkanır mı? Muhabbet kuşları temizlenme ihtiyaçlarını genel olarak kendileri karşılarlar. Fakat ev ortamında yaşayan muhabbet kuşları normalden daha fazla kirlendiği zaman profesyonel bakıma muhtaç olabilirler. Bu sebepten ötürü evinizde muhabbet kuşu besliyorsanız bakımını sizin üstlenmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuzun temizlenmesi ve yıkanması için, kuş kafeslerine takılabilen ‘kuş banyolukları’ vardır. Siz de kuşunuzun hijyenik bakımı için kuş banyoluğu alabilirsiniz. Bu sayede muhabbet kuşu yıkanır ve iyi bir bakım sağlar.

   Muhabbet kuşlarına banyo yaptırma  aralığı ortalama 2 haftada bir civarında olmalıdır. Tabi banyo süresini kirlenme sıklığı ve hava şartları etkileyebilir. Tüm bunları göz önüne alarak muhabbet kuşunuzu daha fazla veya daha az yıkayabilirsiniz. Örneğin, hava şartları iyi değil ise muhabbet kuşunuzu ayda bir kere banyo yaptırabilirsiniz. Eğer ki muhabbet kuşunuzun ne sıklıkla yıkanmaya, temizlenmeye ihtiyacı olduğunu merak ediyorsanız muhabbet kuşunuzu gözlemleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz gözlemlerinizin sonucuna göre bir cevaba ulaşabilirsiniz. Örneğin muhabbet kuşunuz sık sık gagasıyla vücudunu temizlemeye çalışıyor ise, yapmış olduğu bu davranış kuşunuzun kirlenmiş olduğunu ve yıkanma zamanının geldiğini size haber verir.

   Muhabbet Kuşları Şampuan İle Yıkanır Mı?

   Birçok kişi tarafından merak edilip araştırılan muhabbet kuşu yıkanır mı? Sorusunu sizler için araştırdık. Bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız. Muhabbet kuşunuzu çok sık olmamak şartı ile yıkayabilirsiniz. Hatta muhabbet kuşunuzu yıkamanız kuşunuzun tüylerime iyi gelmektedir. Fakat muhabbet kuşunuzu yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

   Muhabbetkuşutür olarak papağan grubunda yer alan bir kuş türüdür.  Muhabbet kuşu papağan grubunun en küçük üyeleri olarak yer almaktadır. Ülkemizde oldukça popüler olan muhabbetkuşlarıçoğu kişinin evcil hayvan olarak evde beslediği evcil kuş türlerinden bir tanesidir. Evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen, evde beslenen kuş türü muhabbetkuşudur. Bu kuş türünün tercih edilme sebepleri arasında sıcakkanlı bir hayvan olmasından ve evcil bir hayvan olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda muhabbet kuşları çok becerikli kuşlardır. İnsanların seslerini taklit etme konusunda gerçekten başarılı bir kuştur. Renkleri, sıcakkanlı olmaları, temizliğinin kolay olması gibi sebepler bu kuş türünün tercih edilme sebepleridir. Yazımızda da belirttiğimiz üzere muhabbet kuşları çok fazla tercih edilen evcil bir kuş türüdür. Bu sebepten ötürü de çoğu kişi evde beslemek için muhabbet kuşlarını tercih etmektedirler. Muhabbet kuşu besleyen çoğu kişi bu kuş türünün bakımını nasıl yapacaklarını merak ederler. Muhabbet kuşları kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Fakat profesyonel bir bakım istiyorsanız kuşunuzun bakımını siz üstlenebilirsiniz. Muhabbet kuşunuz kirlendiğinde kuşunuzu yıkayabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzu yıkamanız kuşunuzun tüylerine iyi gelir. Fakat yine de muhabbet kuşunuzu çok fazla yıkamanız önerilmez. Muhabbet kuşlarını yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

   Muhabbet kuşunuzu yıkarken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

   1)Muhabbet kuşunuzu kış aylarında çok az, yaz aylarında ise haftada 1 ya da 2 defa yıkayabilirsiniz.

   2)Muhabbet kuşunuzu yıkadığınız suyun boyu, muhabbet kuşunuzun oturma boyunu geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.

   3)Muhabbet kuşunuzu banyo sonrasında kurutmanıza gerek yoktur. Muhabbet kuşları tüylerini silkeleyerek kurutabilirler. Ayrıca banyo sonrası kuşunuz kesinlikle cereyana maruz kalmamalıdır. Bu durumlara dikkat edilmelidir.

   4)Muhabbet kuşunuzu yıkarken şampuan, sabun vb. hiçbir şey kullanmamalısınız. Çünkü şampuan, sabun gibi kimyasal maddeler muhabbet kuşunuzda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Muhabbet kuşlarının sadece su ile yıkanması yeterlidir. Zaten muhabbet kuşları çok fazla kirlenmezse saf su temizlenmeleri için yeterlidir.

   5)Muhabbet kuşunuzu  yıkarken tüylerini kurutma süresini hesaba katarak yıkamalısınız. Kuşunuzu hava sıcaklığı ideal iken gündüz vakitlerinde yıkamalısınız ki akşam vakitlerine kadar tüyleri kuruyabilsin. Bu sayede muhabbet kuşunuzun sağlığı bozulmaz ve daha kaliteli bir yaşam sürer.

   6) Muhabbet kuşunuzu yıkarken dikkat etmeniz gerek en önemli noktalardan bir tanesi de burun deliklerine su kaçmamasıdır. Muhabbet kuşlarının gagalarında bulunan deliklere doğrudan su atılmamalı veya su tutulmamalıdır. Aksi halde böyle bir durum yaşanırsa yani muhabbet kuşunuzun gagasına su kaçarsa sonucu tehlikeli olabilir. Muhabbet kuşları hassas canlılar olduğu için onları yıkarken nazik ve hassas davranarak bu ve bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz.

   Muhabbet Kuşları Sirkeli Su İle Yıkanır Mı?

   Muhabbet kuşlarınızın yaşam kalitesini arttırmak için evde uygulayabileceğiniz  bazı doğal yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de sirkeli sudur. Sirkenin faydaları insanda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da saymakla bitmez. Muhabbet kuşunuzun banyo suyuna ortalama iki haftada bir ya da 10 günde 1  yaklaşık olarak 2 damla sirke damlattığınız zaman, sirke muhabbet kuşunuzun bağırsaklarında oluşan parazitleri atmasına sebep olur. Ayrıca muhabbet kuşunuz kabız olduğu zaman da aynı yöntemi kullanarak kuşunuzu kabızlık sorunundan kurtarabilirsiniz. Ama sirkeli su yöntemini uygularken suya çok fazla sirke damlatmamaya dikkat etmelisiniz. Yazımızda belirttiğimiz oranlarda sirke kullanmanız gerekmektedir. Yoksa muhabbet kuşunuz ishal olabilir. Muhabbet kuşunuz için siz de sirke kullanmak istiyorsanız, kullanmanız gereken sirke elma sirkesidir. Bu püf noktaya çok dikkat etmelisiniz. Yoksa diğer sirke türleri bir işe yaramaz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.