Muhabbet Kuşu Türleri – Renkleri ve Özellikleri

   14.02.2021
   481
   Muhabbet Kuşu Türleri – Renkleri ve Özellikleri

   Muhabbet Kuşu Türleri
   Muhabbet kuşu türleri ve renkleri ile farklılık göstermektedir. Bu bakımdan kuş sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Muhabbet kuşu türleri her bir muhabbet kuşu için belirgin özelliklere işaret etmektedir.


   Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

   Genelde en sık tercih edilen ve görülen muhabbet kuşudur. Doğal ortamlarında oldukları gibi bir yapıya sahiptirler. Hiç mutasyona uğramamışlardır. Ortalama uzunlukları 18 cm’dir. Yaşam süreleri ise ortalama 12 – 15 yıl civarındadır. En kolay şekilde konuşabildikleri için özellikle geniş kesimler tarafından tercih edilmektedir. Kısa kelimeleri kolayca söyleyebilirler. Genelde gövde ve kanat kısımları yeşil olup bunun yanında sarı tonları da görülmektedir.

   İngiliz Muhabbet Kuşları Bakımı Nasıl Olmalıdır? Özellikleri nelerdir?


   Jumbo Muhabbet Kuşu

   Jumbo muhabbet kuşu olarak bilinen kuşlar İngiliz ve Hollanda muhabbet kuşu olarak da anılmaktadır. Kafa kısımları diğer türlere göre daha büyüktür. Ortalama uzunlukları ise 24 cm’dir. Göğüs kısımları da iri yapıdadır. Tüyleri daha canlı bir görünüme sahiptir. Özellikle gözlerini kapatan tüyleri sayesinde ayırt edilebilen bir görünüme sahiptirler. Genelde deri hastalıklarının sık görüldüğü bir tür olmaktadır.

   Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır? Özellikleri nelerdir?


   Albino Muhabbet Kuşu

   Tüyleri tamamen beyaz ya da beyazın tonlarında olduğu için albino olarak anılmaktadırlar. Genelde açık kahverengi ve kırmızı tonlarında göz rengine sahiptirler. Genelde dişileri yaygındır ve erkek olanların bulunma oranı düşüktür. Mutasyona uğramış kuşlardır. Benek bulundurmazlar. Cinsiyet ayrımı yapmak için gaga kısmına bakılmalıdır. Gaga üzerinde bulunan burunlarının pembe ve soluk renkte olması erkek olduklarını göstermektedir.

   Albino Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır ? Özellikleri Nelerdir?


   Lutino Muhabbet Kuşu

   Düz sarı renkleri ile kuş severler tarafından tercih edilen lutino muhabbet kuşlarında benek ve farklı renkler bulunmaz. Gövde, baş ve kanat renkleri saf sarı renginin tonlarındadır. Özellikle pembe ayakları ve turuncu bir gagası bulunur. Cere kısmının pembe ya da mor olması halinde erkek, kahverengi olması halinde ise dişi olmaktadır.

   Lutino Muhabbet kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır ? Özellikleri Nelerdir ?


   Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

   En sık tercih edilen muhabbet kuşu türlerinden olan gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşunun en belirgin özelliği kanatlarının gri ve tonlarında olmasıdır. Kafasının üzerinde bazen yatay siyah çizgiler de görülebilmektedir. Bu kışlar esasında albino türe en yakın olan kuşlardır. Boy uzunlukları ortalama 18 cm’dir. Gaga kısımlarının üzerinde yer alan cere açık ve soluk renkte ise dişi, mavi ve tonlarında ise erkektir. Uzun süre güneş altında kalmaya karşı hassastırlar.

   Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?


   Gri Muhabbet Kuşu

   Göğüs kısmı gri, kanat kısımları ise siyah beyaz tonlarındadır. Kuyruğa doğru gidildikçe rengi açık griye dönmektedir. Boyları ortalama 18 cm’dir. Yaşam süreleri de ortalama 7 yıldır. Normal muhabbet kuşlarına göre daha agresif bir yapıya sahiptirler ve konuşma eğitimi verilmesi en zor olan türlerdendir. Özellikle asabi oldukları zaman sadece kendi istediklerini yapmaya çalışırlar.


   Pakistan Muhabbet Kuşu

   Bir serçe büyüklüğünde olan bu muhabbet kuşları genelde Türkiye’de çok fazla tercih edilmezler. Pakistan’da çok fazla üretimi yapıldığı için yurt dışından ithal edilerek satın alınabilirler. Normal muhabbet kuşlarının mutasyona uğraması ile elde edilirler.

   Pakistan Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır? Özellikleri Nelerdir?


   Çekoslovak Muhabbet Kuşu

   Kanat ve kuyruk tüyleri çok uzundur ve bu karakteristik özellikleri arasında yer almaktadır. Vücutları ise diğer türlere göre daha ince bir yapıdadır. Uzunlukları da buna bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda iri yapıdadırlar. Konuşma becerileri bulunmaktadır ve hızlı bir şekilde kelimeleri öğrenebilirler.

   Çekoslavak Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır? Özellikleri Nelerdir?


   Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu


   Renklerinde genelde beyaz tonları daha baskındır ve bunun yanında gök mavisi ile mavi tonları da görülür. Ortalama boyları 18 cm’dir ve ömürleri de 7 yıl civarındadır. Beyaz göz halkalarına sahip değildirler ve daha küçük maskeye sahiptirler. Uysal ve sıcak kanlı bir türdür.

   Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı,Ne Yer,Nasıl Eğitilir?

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.