Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

   14.02.2021
   310
   Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

   Muhabbet kuşu tırnak kesimi sağlıklı bir yapıda olmaları için önemlidir çünkü bir süre sonra kesilmeyen tırnaklar sağlığı için çeşitli riskleri beraberinde getirebilir. Doğal halinden uzun olmaları halinde muhabbet kuşunuzun tırnakları aşağıya doğru uzayarak kıvrılacak ve bu durumda ayaklarına batmaya başlayacaktır. Bu durum ise onun hareket etmesini engellediği gibi aynı zamanda her adımda acı duymasına da neden olacaktır. Bu yüzden muhabbet kuşunuzun tırnaklarını dikkatli bir şekilde kesmeniz tavsiye edilmektedir.


   Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir?
   Muhabbet kuşu tırnağı kesmek için öncelikle gerekli olan malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. İlk önemli malzeme havludur. Havlu yardımı ile kuşunuzu sabit bir şekilde elinizde tutabilirsiniz. Ayrıca sizi ısırmasının da havlu yardımı ile önüne geçebileceksiniz. Diğer bir önemli ve gerekli malzeme ise kuşlar için üretilmiş olan tırnak makasıdır. Bu tırnak makasının kesinlikle kullanılması gerekmektedir, asla insanlar için üretilen tırnak makasının kullanılmaması gerekmektedir. Diğer bir gerekli olan malzeme ise tırnak kesimini daha hızlı yapmanız için bir tanıdığınızdır. Özellikle birisinden yardım almak tırnak kesimini daha kolay hale getirecektir.


   Malzemeleri temin ettikten sonra ilk olarak kuşunuzu havlıya yatırın ve daha sonra rulo olacak şekilde havluyu sarın. Ancak ayakları dışarıda kalmasına dikkat edin. Daha sonra ise tırnak kesimine makas yardımı ile başlayabilirsiniz. Ancak tırnakları nerede bırakacağınızı anlamaya özen göstermelisiniz. Ayaklarında bulunan damarlardan tırnakların nerede başladığını fark edebilirsiniz. Bu esnada daha rahat elinizi hareket ettirmek için yanınızdaki tanıdığınızdan yardım alabilir ve kuşunuzu onun tutmasını sağlayabilirsiniz.


   Muhabbet Kuşumun Tırnağı Keserken Kanarsa Ne Yapılmalı?
   Tırnak kesimi sırasında sık görülen durumların başında kanama gelmektedir. Eğer damarlara makası denk getirirseniz bu durumda kanama başlayacaktır. Bu durumda yapılması gereken ilk şey bebekler için üretilmiş olan pudradan bir miktar kanayan yaranın üzerine dökmektir. Pudra kısa süre içerisinde kanamayı durdurur ve muhabbet kuşunuzun da keyfini yerine getirir.
   Tırnak kesimini tamamladıktan sonra havluyu dikkatli ve nazik bir şekilde açarak kuşunuzu serbest bırakabilirsiniz. Artık tırnakları kesilmiş olan muhabbet kuşunuz daha kolay ve rahat bir şekilde adım atabilecektir.

   Muhabbet Kuşları Nasıl Uyur?

   Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

   Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

   Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavileri

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.