Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?Neden Kabarır Tüy Döker?

   03.02.2022
   146
   Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?Neden Kabarır Tüy Döker?

   Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

   Muhabbet kuşu tür olarak papağan grubunda yer alan bir kuş türüdür.  Muhabbet kuşu papağan grubunun en küçük üyeleri olarak yer almaktadır. Ülkemizde oldukça popüler olan muhabbet kuşları çoğu kişinin evcil hayvan olarak evde beslediği evcil kuş türlerinden bir tanesidir. Evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen, evde beslenen kuş türü muhabbet kuşudur. Bu kuş türünün tercih edilme sebepleri arasında sıcakkanlı bir hayvan olmasından ve evcil bir hayvan olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda muhabbet kuşları çok becerikli kuşlardır. İnsanların seslerini taklit etme konusunda gerçekten başarılı bir kuştur. Renkleri, sıcakkanlı olmaları, temizliğinin kolay olması gibi sebepler bu kuş türünün tercih edilme sebepleridir. Peki muhabbet kuşu neden kaşınır? Siz de bu sorunun cevabını merak edip araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda muhabbet kuşları neden kaşınır? Sorusunu sizler için araştırdık. Bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlere vereceğiz.

    Muhabbet kuşlarında zaman zaman kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu kaşıntının sebepleri; Parazit, mantar,uyuz hastalığı, tüy dökme gibi sorunlardan dolayı kaynaklanıyor,muhabbet kuşunuz kaşınıyor olabilir. Muhabbet kuşunuz kaşınıyorsa yazımızda belirttiğimiz sebeplerden ötürü kaşınıyor olabilir. Fakat sizin de muhabbet kuşunuz kaşınıyor ise daha detaylı bilgi almak için bir veterinere gidebilirsiniz. Veterinerin yapmış olduğu testler ve tektikler sonucunda kuşunuzun hastalığı ve hastalık türü hakkında kesin bilgilere ulaşabilirsiniz.

   Muhabbet kuşunuzda kaşıntı var ise veterinerin vermiş olduğu ilaçlarla kuşunuz tedavi edilip kısa zamanda iyileşecektir.  Muhabbet kuşlarında kaşıntının yoğun olduğu bazı dönemler vardır. Kaşıntının en sık karşılaşıldığı zaman kuşunuzun tüy dökme zamanıdır. Kuşlar tüy döktükleri zaman kaşınmaya başlarlar. Bu süreç normal bir süreçtir. Kuşların tüy dökme zamanlarında kaşıntı doğal bir süreçtir. Bu süreçte muhabbet kuşunuzun hasta olduğunu düşünüp endişeye kapılabilirsiniz fakat endişelenmenize gerek yok aslında. Belirttiğimiz gibi kuşlar için bu normal bir süreçtir. Tüy dökme döneminde kaşıntının olması kuşunuzun sağlıklı bir kuş olduğunu gösterir. Her kuş türü belirli dönemlerde tüy değiştirir, bu bir gereksinimdir. Her sağlıklı kuşun yaşadığı bir döngüdür.

   Muhabbet kuşunuz kaşınıyor ise kaşıntının sebebi tüy dökme gibi doğal bir süreç olmayabilir. Kuşunuz çok kaşınıyorsa mantar hastalığına yakalanmış olabilir. Mantar hastalığı muhabbet kuşlarında sıkça rastlanılan bir hastalıktır. Bu hastalık kuşlarda kaşıntıya sebep olmaktadır. Mantar hastalığının ortaya çıkma sebepleri;

   -Yanlış beslenme,

   -Hijyenik koşulların olmaması, kuşunuzun yaşam alanının temiz olmaması,

   -Yeteri kadar su verilmemesi,

   -Stres

   -Hijyenik olmayan yem kullanımı

   Yukarıda belirtilen sebeplere dikkat edilmez ise muhabbet kuşunuz mantar hastalığına yakalanır ve bu hastalık sonucunda kaşınır.

   Aynı zamanda kuşunuz devamlı bir şekilde kaşınıp, gagasıyla tüylerini sıkıştırmaya çalışıyorsa muhabbet kuşunu bitlenmiş olabilir. Çünkü bit ve parazitler de kaşıntıya neden olur. Kuşunuzda kaşıntı ve türevi hastalıklarla karşılaştığınızda veterinere giderek daha  sağlıklı bir şekilde bir yol izleyebilirsiniz.

   Muhabbet Kuşu Neden Kabarır Ve Tüy Döker?

   Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartma sebepleri vardır.  Muhabbet kuşlarının tüy kabartma hareketleri olağan ve doğal bir harekettir. Tüy kabartmanın bir çok sebebi olabilir. Peki muhabbet kuşları neden tüy kabartır? Bu sorunun cevabını bu yazımızda sizlere vereceğiz.

   1)Vücut Sıcaklığını Dengede Tutmak

   Muhabbet kuşları soğuk havalarda  vücut sıcaklıklarını dengede tutmak için tüylerini kabartma gereksinimi duyarlar. Tüy kabartma hareketi özellikle soğuk havalarda gözlemlenen bir harekettir. Kuşlar vücut sıcaklıklarını bu şekilde düzene sokarlar. Muhabbet kuşları vücüt sıcaklık düzenini korumak için kanatlarını açarak tüylerinin altına havayı hapsederler bu sayede vücut ısıları dengelenir. Muhabbet kuşlarınınyaptığı bu hareket soğuk havalarda insanların kat kat giyinmesiyle aynı mantıktadır.

   2)Heyecan Ve Eğlence Amaçlı

   Muhabbet kuşu neden kabarır? Sorusunun cevaplarından bir tanesi de heyecan ve eğlencedir. Muhabbet kuşları kendilerini mutlu hissettiklerinde, heyecanlandıklarında tüylerini kabartırlar. Muhabbet kuşları oyun oynarken de heyecanlanıp mutlu oldukları için kuyruk tüyleri kanat tüyleri kabarır ayrıca mutlu olduklarında kafalarını sallarlar. Muhabbet kuşları sıcak kanlı hayvanlar oldukları için oyun oynamayı çok severler. Kişilik olarak heyecanlı ve sevecen kuşlar genellikle oyun oynadıkları zaman tüylerini kabartırlar.

   3)Temizlenme

   Muhabbet kuşları sıklıkla tüylerini temizlerler. Bu temizlenme hareketini tüylerindeki tozları, pislikleri uzaklaştırmak için yaparlar. Bu sebeple de temizlendikleri zaman tüylerini kabartırlar. Tüylerini kabartarak silkenerek temizleyen muhabbet kuşları aynı zamanda gagalarıyla da kendilerini temizlerler. Muhabbet kuşları ıslandıkları veya banyo yaptıkları zamanda tüylerini kabartırlar. Bu hareketi yaptıklarında üzerindeki kalan suyu silkelemiş Olurlar. Muhabbet kuşunuz olması gerektiğinden fazla tüylerini kabartıp temizlemeye çalışıyorsa dikkatli olmanız gerekebilir. Çünkü yaptığı bu hareketin anlamı kuşunuzun kafesinin hijyenik olmadığına işaret ediyor olabilir. Kafes temiz değil ise bu durum kuşta kaşınmaya sebebiyet verir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda kuşunuzun kafesini temizlemeniz gerekir.

   4)Hastalık Belirtisi

   Muhabbet kuşlarında kabarma hareketinin görülmesi gayet olağan ve alışılmış bir durumdur. Fakat  bu kabarma hareketi her zaman için doğal bir olay olmayabilir. Muhabbet kuşları hastalandıkları zaman da tüylerini kabartma hareketini yapabilirler. Kuşların hasta olduklarında tüylerini kabartma hareketinin anlamı, doğada hasta olduklarını gizlemektir.Bu hareket sadece doğada yaşayan hayvanlar için geçerli değildir. Evde beslediğimiz evcil kuşlarda hasta oldukları zaman tüylerini kabartırlar. Aynı zamanda muhabbet kuşları tüy dökme zamanlarında da tüylerini kabartarak kendilerini kaşırlar bu da bitlenme hastalığının belirtisidir. Kuşların tüylerini kabartması her zaman hastalık belirtisi olmasa da bazı durumlar hastalık belirtileri olabilir. O yüzden bu gibi durumlarda kuşunuzun hareketlerini gözlemleyerek veterinere danışabilirsiniz.

   5) Şarkı Söyleme

   Muhabbet kuşları şarkı söylerken tüy kabartma hareketini yaparlar. Özellikle de erkek muhabbet kuşları ötüşerek şarkı söylerken tüylerini kabartmayı dişi muhabbet kuşlarına oranla daha fazla severler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.