Muhabbet Kuşu Ne Yer?

   14.02.2021
   403
   Muhabbet Kuşu Ne Yer?

   Muhabbet kuşu ne yer sorusuna çok farklı yanıtlar verebilmektedir. Sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için muhabbet kuşlarının beslenmesine çok dikkat etmek gerekmektedir. Muhabbet kuşları yiyecekleri arasında en çok sevdikleri bulunduğu gibi kendisi için zararlı olan yiyecekler de bulunmaktadır.


   Muhabbet Kuşunun En Sevdiği Yiyecek?
   Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecek
   birden fazladır. Muhabbet kuşları beslenmeyi seven canlılardır ve özellikle bazı besinlere karşı daha çok ilgileri vardır. Öncelikle muhabbet kuşu yemleri hem besleyicilik hem de lezzet olarak muhabbet kuşlarının oldukça hoşuna gider. Çünkü içlerinde yer alan çeşitli besinler ve tahıllar damak tatlarına uygun olduğu gibi aynı zamanda besleyicilik açısından da gelişmiş olduğundan kuşların hoşuna gider. Bunun dışına severek yediği yiyecekler arasında taze sebzeler, taze meyveler, tohum ve kuruyemişler bulunmaktadır. Özellikle belirli sebze ve meyveler muhabbet kuşlarının severek yedikleri yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu besinler ile sağlıklı beslenmesini sağlayacağınız gibi aynı zamanda mutlu olmasını da sağlayabilirsiniz.


   Muhabbet Kuşu Yemden Başka Ne Yer?


   Muhabbet kuşlarının beslenmesi için özel olarak üretilmiş yemler oldukça önemlidir. Bu yemler, içerikleri bakımından lezzetli ve besleyici tahıllardan oluşmaktadırlar. Severek yenilen bu yemlerin dışında muhabbet kuşunuzu mutlu etmek ve aynı zamanda daha fazla sağlığına yararlı besinleri tüketmesini sağlamak amacıyla yemden başka yiyecekler de verebilirsiniz. Bunlar arasında taze meyveler, taze sebzeler, taze tohum ve kuru yemişler yer almaktadır.


   Tohum ve kuruyemişler hem sağlıklı beslenmesini hem de iştahının açılmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda; darı, keten tohumu, yulaf, üzüm çekirdeği, mısır, çavdar, susam, esmer pirinç, fındık, fıstık, badem, at kestanesi ve meşe palamudu kuşunuz tarafından büyük bir iştah ile tüketilecektir. Üstelik bu tohum ve kuruyemişler içerik açısından son derece yararlı ve besleyici olduklarından kuşunuza büyük bir yarar da sağlayacaklardır. Kuruyemişlerin dışında tohumların çok fazla besin değeri olmadığının da bilinmesi gerekir. Sadece tohum ile kuşunuzu beslemek zamanla kuşunuza iyi gelmeyecek ve yetersiz beslenmesine yol açacaktır. Bu bakımdan sadece tohumlar ana besin kaynağı olarak görülmemelidir ve sürekli olarak da verilmemelidirler. Tohum ve kuruyemiş kısmında özellikle muhabbet kuşlarına çekirdek vermek çok yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Ancak aşırı çekirdek vermek yağlanmalarına neden olur ve aşırı yağlanma oluşması çeşitli hastalıkların oluşumunu tetikler.


   Yer fıstığı konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Her ne kadar yer fıstığını muhabbet kuşları severek yeseler de fıstık, kuşlarda mantar hastalığını geliştirebilir ve mantar hastalığı çok vahim sonuçlar yaratabilmektedir. Yer fıstığı verme oranı ayarlanamayacağı için en iyisi kuşunuz için hiç yer fıstığı vermemek olacaktır.


   Muhabbet Kuşu Hangi Meyveleri Yer?
   Muhabbet kuşları meyve yemekten çok büyük keyif alırlar. Bu yüzden çeşitli taze meyveler ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Meyveler aynı zamanda içeriklerinde vitamin taşıdıkları için de kuşun bağışıklık sisteminin güçlenmesine, bu sayede çeşitli hastalıklara karşı da dirençli olmasını sağlarlar. Muhabbet kuşlarının severek yiyecekleri meyveler; armut, üzüm, muz, kiraz, elma, portakal, mandalina, kivi, incir, kavun, karpuz, dut, kuşburnu, çilek gibi meyvelerdir. Bu meyveleri örneğin kafes tellerine dilim olarak takabilir ya da küçük parçalara ayırıp farklı meyveleri de karıştırarak kuşunuza verebilirsiniz.


   Özellikle şekerli meyveler muhabbet kuşları tarafından çok sevilirler. Meyvelerdeki şeker oranı doğal olmasına rağmen yine de çok tüketimde zararlı olabilecektir. Bu yüzden kuşunuzun hasta olmaması için sadece meyve ile beslememeniz gerekmektedir. Doğal ortamında bulunan muhabbet kuşlarının sadece meyve tüketimi ile ortalama yaşam sürelerini oldukça fazla düşürdükleri tespit edilmiştir. Bu yüzden, meyveleri haftalık belirli düzenler dahilinde kuşunuza vermeniz, onun daha çok mutlu olmasına ve sağlıklı şekilde beslenmesine neden olacaktır. Ayrıca telde ya da yemlikte kalan ve tazeliğini yitirmiş meyveleri de kafesinden almanız önerilmektedir.


   Muhabbet Kuşu Hangi Sebzeleri Yer?
   Sağlıklı bir gelişim için muhabbet kuşları sebze yemeye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca tatları bakımından da sebze yemekten hoşlanırlar. Başta yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere pek çok sebzeyi iştahla yiyen muhabbet kuşları için bu noktada asıl dikkat edilmesi gereken nokta sebzelerin çok fazla miktarlarda verilmemesidir. Çünkü fazla sebze vermek çeşitli hastalıkları tetikleyebilir. Belirli düzen dahilinde muhabbet kuşunuz için verebileceğiniz sebzeler şu şekildedir; ıspanak, marul, yeşil bezelye, havuç, turp, salatalık, brokoli, maydanoz, beyaz lahana, şalgam yaprağı, pancar yaprağı, karnabahar yaprağı. Bunun yanında muhabbet kuşları domates de yiyebilirler fakat domatesin yaprağı ya da sap kısımları zararlı olacağından sadece domates kısmının verilmesine dikkat edilmelidir.


   Kafes içerisine kuşunuzu yemesi için koyacağınız sebzelerin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında kafes içerisindeki sebzeleri kuşunuz bitirmemişse, bitirmesi için beklememek gerekmektedir. Bir günden fazla kafeste kalan sebzeler çürüyecekler ve kuş için zararlı olacaklardır. Ayrıca sebzelerin verilmeden önce iyice yıkanmış olmasına da dikkat edilmelidir. Yıkanmamış olan sebzeler hem ilaç taşıma riski hem de diğer zararlı mikroplar yüzünden kuşunuz için tehlikeli durumlar yaratabileceklerdir. İshal gibi rahatsızlıkların büyük çoğunluğu fazla sebze vermekten kaynaklanır. Bu yüzden dışkısı düzelinceye kadar sebze vermeye ara vermek gerekmektedir.


   Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler
   Sağlıklı yaşamaları için muhabbet kuşlarına verilmeyecek yiyecekler bulunmaktadır. Bu türden yiyecekler muhabbet kuşları için çeşitli sağlık sorunlarına yol açarlar.

   Muhabbet kuşu için zararlı olan yiyecekler şu şekildedir;

   • Et ve kümes hayvanları
   • Patlıcan
   • Bal
   • Kafeinli içecekler
   • Alkollü içecekler
   • Elma çekirdeği
   • Avokado
   • Fasulye
   • Peynir
   • Krakerler, bisküviler
   • Süt ve süt ürünleri
   • Mantar
   • Soğan
   • Tatlı
   • Yeşil domates
   • Et ve kümes hayvanları

   Bu yiyeceklerin muhabbet kuşları için ölüm ile sonuçlanacak zararları bulunmaktadır. Bu yüzden muhabbet kuşunuz için bu türden yiyecekleri vermemeye dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

   Muhabbet Kuşu Vitamin Verilmeli mi? Evde Vitamin Nasıl Yapılır?

   Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

   Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

   Muhabbet Kuşları Nasıl Uyur?

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.