Muhabbet Kuşu Konuşturma

   15.02.2021
   292
   Muhabbet Kuşu Konuşturma

   Muhabbet kuşu konuşturma kuş sahipleri tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Temelde konuşmaları oldukça kolay olup sadece doğru yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Muhabbet kuşu sahipleri gerekli noktalara dikkat ederek ve sabır göstererek kuşlarının konuşmasını sağlayabilirler.


   Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

   Muhabbet kuşu konuşturmak için belirli yöntemleri takip etmek gerekmektedir. Öncelikle konuyla ilgili olarak bilinmesi gereken husus erkek muhabbet kuşlarının genel olarak konuşmaya daha yatkın olmalarıdır. Dişi muhabbet kuşlarının ise konuşma becerileri daha azdır. Ayrıca dişi muhabbet kuşları ses olarak da daha az sesli ve cıvıltılı bir şekilde konuşmaktadırlar. Erkeklerin, dişilere kıyasla öğrendikleri kelime sayısı da daha fazla olmaktadır. Bu yüzden bir an önce muhabbet kuşunu konuşturmak isteyenler için öncelikle erkek kuşların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.


   Kuşunuzu konuşturmak için ilk ve en önemli yapılacak şey size karşı güven beslemesidir. Eğer kuşunuz size karşı güven duymuyorsa konuşma eğitimi de yeterli verimde olmayacak ve bu durumda konuşması da gecikecektir. Size tamamen alışması için öncelikle onunla yakından ilgilenmeli, sesinize aşina olmasını sağlamalı ve her şeyden öte kuşunuz ile onu ürkütmeden vakit geçirmelisiniz. Bu yöntemleri takip ettikçe muhabbet kuşunuzun size olan ilgisi artacak ve böylece konuşma eğitimi için de uygun bir zemin oluşacaktır.


   Bir diğer önemli konu da kafes içerisinde birden fazla kuş bulunuyorsa hepsine aynı anda eğitim vermek son derece zor olacak ve hiçbir kuşun konuşmayı öğrenememesine neden olacaktır. Çünkü kafeste başka kuşun olması, konuşma öğretmeye çalıştığınız kuşun dikkatinin çok çabuk dağılmasına neden olur. Bu yüzden konuşma eğitimi esnasında birden fazla kuş kafes içerisinde bulunuyorsa onları ayırmanız gerekmektedir.


   Eğitim başlangıcında muhabbet kuşlarının rahatlıkla telaffuz ettikleri sözcüklerden birisini seçerek başlayabilirsiniz. Babacık, canım, aşkım ve çapkın sözcükleri kolaylıkla telaffuz edebildikleri sözcüklerdir. Daha sonra belirlediğiniz zaman aralıkları ile bu sözcükleri ona tatlı bir şekilde söyleyin. Ses tonunuz ne çok yüksek ne de çok kısık olmalıdır. Kuşunuzun rahatlıkla duyacağı ve sesleri ayırt edebileceği bir şekilde telaffuz etmeniz halinde sözcükleri rahatlıkla öğrenebilecektir. Bu sözcük tekrarlarını her gün ortalama 10 – 20 dakika süreler ile devam ettirmeniz halinde kısa sürede kuşunuz sözcükleri telaffuz etmeyi öğrenecektir. Bu noktada erkek kuşlar daha çabuk konuşabilecekler, dişilerin ise sözcükleri öğrenmesi biraz zaman alacaktır. En önemli nokta sabırlı olmanız ve aynı anda birden fazla sözcük öğretmeye çalışmamanızdır.


   Muhabbet Kuşu Konuşturma Egzersizleri
   Muhabbet kuşu konuşturma egzersizleri daha rahat bir şekilde kuşunuza sözcük öğretmek için yararlı olabilecektir. Egzersizler yaptırmak sözcükleri daha iyi telaffuz etmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda daha fazla sayıda sözcük öğrenmesine de yardımcı olacaktır. En sık tercih edilen ve başarılı sonuçlar veren egzersizlerin başında öğretmeye çalıştığınız sözcüğü kuşunuz telaffuz etmeye çalıştığında ona meyve gibi yiyecekler vererek ödüllendirmek gelmektedir. Ödül mekanizması tüm canlılarda olduğu gibi kuşlar için de harekete geçirici bir güçtür ve kuşunuzun daha çok konuşmasına neden olur.


   Ayrıca egzersizlerde daha kolay ve rahat bir şekilde telaffuz edeceği sözcüklere öncelik vermeniz de yardımcı olacaktır. Bu kapsamda; aşkım, çapkın, cici, cici kuş, babacık, maviş, babacık, çapkın gibi sözcükleri öğretmeye çalışabilirsiniz. Doğal olarak kuşlar bu sözcüklerin anlamını bilmemektedirler ancak telaffuz olarak kolay söyleyişe sahip olduklarından bu sözcükleri söylemeyi daha çok severler.
   Egzersizler için en önemli nokta ise sabırlı olmanız ve kuşunuzu konuşturmak için onu sıkmamanız gerektiğidir. Eğer gün boyunca sürekli olarak ona egzersiz yaptırmaya çalışırsanız ilgisini bir süre sonra kaybedecektir.

   Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı,Ne Yer,Nasıl Eğitilir?

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.