Muhabbet Kuşu Kafesi

   15.02.2021
   434
   Muhabbet Kuşu Kafesi

   Muhabbet kuşu kafesi sağlıklı ve mutlu bir bakım için çok önemlidir. Muhabbet kuşunuzun evi olacak kafesi için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşu kafesi seçerken hem kuşun özelliklerini hem de içinde bulunması gerekenlere dikkat etmeniz önem taşıyor.


   Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?
   Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı sorusu kuşunuzun sağlıklı olabilmesi için çok büyük öneme sahiptir. Kuşun rahat etmesi ve sağlıklı olması için kafes seçimi yaparken belirli noktaların göz önünde tutulması gerekmektedir. Her şeyden önce bu bakımdan kuşun rahat edebileceği ve kafes içinde de gereksinim duyacağı malzemelerin uçuşuna ve kanat çırpmasına engel olmaması gerekmektedir. Bu bakımdan muhabbet kuşları 18 cm uzunluğa erişebildikleri için kafesin yapısı da bu boy oranına uygun olmalıdır.


   Kafesin ayrıca ev içinde nasıl konumlandırılacağı da önemlidir. Bu yüzden kafesi seçerken evde koyulacak yerin önceden belirlenmiş olması önemlidir. Rüzgar olmayan ve hava akımı içermeyen bir konumda yerleştirilmesi önemlidir. İmkân dahilinde muhabbet kuşunun rahat etmesi için olabildiğince büyük kafes seçimi gerekir. Bu kuşunuzun rahat etmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda kanatlarını da rahatça açmasını sağlayacaktır. Bu bakımdan tek bir muhabbet kuşu bakılacaksa en az 50 cm’lik bir kafesin olması yeterli olacaktır. Fakat iki tane muhabbet kuşu bakılacaksa genişlik en az 65 – 70 cm olmalıdır.


   Beslemek istenilen muhabbet kuşunun türü de kafes seçimini doğrudan etkilemektedir. Yerli muhabbet kuşları bakılacaksa söz konusu ölçüler yeterlilik sağlayacaktır. Fakat Jumbo muhabbet kuşları bakılacaksa bu durumda kafes ölçüleri en az 60 cm olarak belirlenmelidir. Eğer kafesin koyulacağı alanda uygun bir alan yoksa bu durumda yüksekliği daha fazla olan kafeslerin seçilmesi de yine uygun olacaktır.


   Bu noktaların yanında kuşun rahatça hareket edebileceği, su ve yem gibi ihtiyaçlarını kolayca karşılayacağı, kapısının rahat açılıp kapandığı özelliklerde olan kafesleri de seçmeye dikkat etmelisiniz.

   Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?
   Muhabbet kuşu kafesinde olması gerekenler sağlıklı ve konforlu bir şekilde yaşayabilmesi için oldukça önemlidir. Kafes içindekiler kuşun stresini azalttıkları gibi ömrünün de uzun olmasını sağlamaktadırlar. En başta tünek bulunmalıdır. Tünek en gerekli malzemelerin arasında yer alır çünkü muhabbet kuşları doğal ortamlarında ağaç dallarına tırmanmayı ve dallarda durmayı çok severler. Bunun yanında tünekler gaga ve tırnakların törpülenmesi için de yardımcı olmaktadırlar. Ahşap ve plastik tünekler tercih edilebilir. Bir kuş olduğunda 2 adet tünek, birden fazla olduğunda ise buna göre tünek sayısı arttırılmalıdır.


   Suluk ve yemlik de kafes içinde olmazsa olmaz malzemeler arasında yer alırlar. Genelde kafeslerde hazırda suluk ve yemlik bulunur ama her zaman bu malzemeler gerekli olan işlevselliği sunmazlar. Bu bakımdan kafes yapısına göre uygun olan suluk ve yemlik seçilmelidir. Yatay telli olan kafesler için dıştan takılacak değil, kancalı yemlikler daha uygunluk taşımaktadır. Suluğun da en az 100 ml hacminde olması yeterli olacaktır. Suyun aynı zamanda günlük olarak tazelenmesi gerektiğinden kolay takılan ve içerisindeki suyun değişimine rahatlık sunan türden sulukların tercih edilmesi daha avantajlı olmaktadır.

   Gaga taşı özellikle muhabbet kuşları için önemlidir. Gaga ve tırnakların törpülenmesi için önemli olan gaga taşı, ayrıca kuşun ihtiyaç duyduğu mineralin de karşılanmasını sağlar ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Doğal ortamda muhabbet kuşları gaga ve tırnaklarını doğal yollar ile törpülerler ancak kafes içinde bu sadece gaga taşı ile mümkün hale gelmektedir. Bu yüzden gaga taşı kafes içerisinde mutlaka yer almalıdır.

   Diğer bir önemli malzeme de kuş kumudur. Kuşlar kafese eklenecek olan bu kumu rahat şekilde sindirim yapabilmek amacıyla kullanmaktadırlar. Bu yüzden sindirimine yardımcı olması için kafes içinde kum bulundurulmalı ve ihtiyaç duyduğu kadarının yemesine dikkat edilmelidir.
   Hem hoş bir aksesuar hem de kuşunuzun eğlenmesi için ayna da kafes içerisinde yer almalıdır. Aynada kendisini gören muhabbet kuşu onu bir başka kuş sanarak mutlu olur ve sosyal becerilerini geliştirir. Bunun yanında salıncak ve merdiven de yine kafes içerisinde kuşunuzu mutlu edecek katkılar sunarlar.


   Muhabbet kuşları suyu sevdikleri için geniş kafeslerde banyoluk koymak da kuşu mutlu edecektir. Hem eğlenmesi hem de tüylerini temizlemesi için gerekli olan banyoluk kuşun sığabileceği ve fazla da derin olmayacak bir şekilde seçilmelidir. Tercih edilecek banyoluk kafese sürekli takılı halde bulunmamalıdır. Sıcak zamanlarda haftada 1 ya da en fazla 2 kez kullanım yeterli olacaktır. Fakat soğuk havalarda banyoluğun bulunması kuşunuzun hastalanmasına neden olabilecektir. Bu yüzden banyoluğu belirli bir düzen içerisinde kafeste tutmalısınız.


   Muhabbet Kuşu Kafes Düzeni Nasıl Olmalı?
   Muhabbet kuşu kafes düzeni kuşunuzun rahat etmesi için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yem ve su kapları her zaman rahatça ulaşabileceği yerde olmalıdır. Bunun yanında ayna, salıncak ya da merdiven gibi aksesuarları kullanırken kafes içine boşluk kalacak şekilde yerleştirmeniz tavsiye edilir. Eğer yerleştirdiğiniz aksesuarlar kuşun hareketlerini kısıtlıyorsa bu durumda yarardan çok zarar göstereceklerdir. Aksesuar kullanımında ayrıca aşırıya kaçmamak ve kafesin büyüklüğünü azaltmayacak şekilde tercihte bulunmak oldukça önemlidir. Bunun yanında bazı hallerde içindeki aksesuarlar düşebilir ya da konumları değişebilir. Böyle bir durumda düzenli olarak kafesi kontrol etmek ve kuşunuzun alışmış olduğu düzene getirmeye de dikkat etmeniz önerilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.