Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

   14.02.2021
   259
   Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

   Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi


   Muhabbet kuşları için ishal hastalığı en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Muhabbet kuşlarında ishal gerekli tedavi önlemleri alınmadığında ölüme değin varabilen bir hastalıktır. Bu yüzden ishal olması durumunda gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.


   Muhabbet Kuşu İshal Sebepleri?
   Muhabbet kuşu ishal sebepleri neden bu rahatsızlığın oluştuğunu anlamak için önemlidir. İshale neden olan pek çok etmen bulunmaktadır ve bu durumun doğru tespit edilmesi gerekir. İshal ölümcül bir rahatsızlık olmasına karşılık doğru bir şekilde müdahale yapıldığında bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olmaktadır. İshalin görülme sebepleri arasında en çok beslenme sorunları öne çıkmaktadır. Yanlış ve uygun olmayan besinlerin verilmesi, tazeliğini yitirmiş ya da bozulmuş olan besinlerin verilmesi, sıklıkla yem değişimi gibi etmenler ishale neden olmaktadır. Bu bakımdan beslenmeye gerekli ölçülerde özen göstermek ve doğru bir şekilde beslenme programı oluşturmak muhabbet kuşunuzun ishale yakalanma olasılığını ortadan kaldıracaktır.


   Diğer bir önemli etmen de çeşitli enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlara sebep olacak ise çok sayıda bakteri, virüs, parazit ve mantar bulunmaktadır. Özellikle patojen mikroorganizmalar vücut içerisinde belirli bir seviyeye geldiklerinde hastalık yapma özelliğine sahiptirler. Her bir mikroorganizma çeşitli dokuları ve organları etkiler. Sindirim sistemi içerisinde de patojen mikroorganizmalar sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden kuşta ishalin oluşmasında böylesi mikroorganizmaların rolü büyüktür. Ancak mikroorganizmaların oluşması için belirli nedenler vardır ve bayat ve kirli sular bol miktarda bu organizmaları barındırırlar.


   Bu etmenlerin dışında ishale neden olacak sebepler şu şekildedir;

   • Toksin ve zehirlenmeler,
   • Aşırı duyulan korku ve stres,
   • Soğuk ya da sıcak hava akımına maruz kalmak,
   • Endokrin sistem bozuklukları,
   • Mineral ve vitamin eksikliği,
   • Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı,
   • Sindirim sisteminde tümör ve farklı cisimler ishale neden olan etmenler arasındadır.


   Muhabbet Kuşu İshal Belirtileri?
   İshal tedavisi yapmak için muhabbet kuşu ishal belirtileri bilinmesi gerekmektedir. Kuşlar genel olarak dışkı ve idrarlarını bir arada dış ortama salgılarlar. Dışkı kısmı ise genelde yeşil bir renkte ve koyu görünümdedir. İdrar ise beyaz bir renkte ve krema kıvamına yakın olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, taze meyvelerin tüketimi ve su tüketiminin artması ile idrar miktarı artacağı için idrarın yoğunluğu azalmaktadır. Bu durum genelde ishal ile karıştırılmaktadır. Öncelikli olarak dışkı ve idrarın ayrılması, daha sonra ishal olup olmadığına karar verilmesi gerekmektedir.
   Normalde yapılan dışkı ve idrar karşımı katı bir kıvamdadır. Yeşil olan kısmın kıvamı normal fakat beyaz olan kısım sıvı haldeyse bu durumda ishal yoktur. Fakat yeşil olan kısım sıvı ve yumuşak bir formdaysa bu durumda kuş ishal olmuştur.


   Muhabbet Kuşu İshali Nasıl Geçer?
   Muhabbet kuşu ishal tedavisi yapmak için çeşitli yöntemler denenmektedir. İlk olarak ise ishale neyin sebep olduğu tespit edilmelidir. İshal için en büyük etmen yanlış beslenmelidir. Bu yüzden beslenme kaynaklı ishali gidermek için doğru beslenme düzenine gelinmesi gerekmektedir. Özellikle fazla taze sebze ve meyve tüketimi ishale neden olmaktadır. Bunun yerine bir hafta boyunca sadece yem ile beslenmesi sağlanmalıdır. Eğer bu yöntem ile tedavi olmuyorsa veterinere götürülmeli ve takviye besinler alınmalıdır.


   Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

   Evde muhabbet kuşu ishal tedavisi yapmak için bir süre meyve ve sebze vermemeniz gerekmektedir. İshale neden olan en büyük etmen genelde sebze ve meyvenin aşırı tüketimidir. Bunun yerine sadece yem ile beslenmelidir. Ayrıca suyunu sürekli olarak temiz tutmalı ve kendisini stresten de uzaklaştırarak rahat etmesini sağlamalısınız


   İshal Olan Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmeli?
   İshal olan muhabbet kuşunun beslenmesi için meyve ve sebzelerden uzak durulmalı, sadece hazır muhabbet kuşu yemleri tercih edilmelidir. Bunun yanında kuruyemiş ya da tohum gibi besinlerin de verilmemesi gerekmektedir. Suyunun her zaman temiz olması da yine beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde beslenmeden kaynaklıysa, en geç bir hafta içerisinde ishal geçecektir

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.