Muhabbet Kuşu Elma Yer Mi?

   07.11.2022
   53
   Muhabbet Kuşu Elma Yer Mi?

   Muhabbet kuşu elma yer mi? Bu soru muhabbet kuşu sahipleri tarafından sıkça merak edilip araştırılmaktadır. Peki muhabbet kuşu elma yer mi? Bu sorunun cevabını sizler için araştırıp derledik.. Bu yazımızda sizlerle bu merak edilen sorunun cevabını paylaşacağız.

   Günümüzde birçok kişi evinde evcil hayvan beslemektedir. Evlerde beslenmesi en çok tercih edilen hayvanlardan bir tanesi de muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşaları hem görüntü olarak hoş duran hem de bakım açısından kolay hayvanlardır. Ayrıca muhabbet kuşları ailelerine sadıktırlar. Besleyen kişiyle bağ kuran uysal hayvanlardır. Bu nedenle muhabbet kuşların neler yiyebileceği pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Peki muhabbet kuşları elma ve portakal gibi meyveleri yer mi? Sizlere muhabbet kuşlarının beslenmesi ile ilgili bilgileri detaylıca derledik.

   Muhabbet kuşlarının beslenmesinde birbirinden farklı pek çok meyve bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarının meyve yedikleri ve çok sevdikleri bilinmektedir. Özellikle Avustralya’da muhabbet kuşlarının çoğunlukla taze yeşillik, tohum ve yumuşak meyve ile beslenmektedir.

   Muhabbet kuşlarının beslenme düzeninde meyveler de yer almaktadır. Fakat kuşların yiyeceği meyvelerin kafes içerisinde uzun süre tutulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kuşların sağlığı ve güvenliği için uygun olarak nitelendirilen meyvelerin dikkatle hazırlanması da çok önemlidir.  Belirttiğimiz üzere muhabbet kuşları meyve ile beslenebilir. Bu meyvelerden bir tanesi de elmadır. Muhabbet kuşları yumuşak meyveleri severler. Elmada yumuşak bir meyvedir. Bu sebepten ötürü de muhabbet kuşunuzu beslerken meyve olarak elma yedirmeyi tercih edebilirsiniz. Muhabbet kuşunuz elmayı severek yiyecektir.

   Fakat burada bir konuya değinmek gerekiyor. Muhabbet kuşları elma yiyebilir fakat elma verirken elmanın hazırlanışına dikkat edilmesi gerekir. Yeşil Granny Smiths’ten kırmızı elmaya kadar birçok elma çeşidi vardır.

   Bazıları daha tatlı, bazıları ise ekşi. Daha sıkı kıvamlı elmalar ve daha sulu elmalar var  ve çiğ elmalar! Onları pişmiş veya kurutulmuş olarak da satın alabilirsiniz.

   Muhabbet kuşunuzun daha tatlı çeşitleri tercih etmesi muhtemeldir ve daha yumuşak elmaların tadını çıkarmaları daha kolaydır. Onları kurutulmuş elma parçalarıyla besleyebilirsiniz ve pişmiş elmalar da şurupsuz iyidir.

   Muhabbet kuşları maceracı kuşlardır, bu yüzden biraz çeşitliliği takdir edeceklerdir. Kendi favorilerini seçmelerine izin verin. Taze elmalar sunuyorsanız, hazırlık önemlidir.

   Büyürken genellikle böcek ilacı ile tedavi edildiğinden, önce elmayı fırçalayın.

   Dışları temiz olduğunda, içlerini temizlemenin zamanı geldi. Kuşunuza servis etmeden önce elmadaki tüm tohumları ve tohum parçalarını çıkarmanız gerekir.

   Tohumlar bir muhabbet kuşu için biraz siyanür hapları gibidir ve bunlardan biri bile ölümcül olabilir.

   Çekirdekleri ve zarı çıkardıktan sonra, elmayı küçültme zamanı geldi. Muhabbet kuşları elma dilimlerini  gagalayacaktır. Bu meyveyi servis etmenin en iyi yolu onu doğramaktır.

   Elmayı iyice temizlediyseniz, kabuklarını kesmeniz gerekmez.

   Muhabbet kuşlarının sıcak meyvelere özel bir sevgisi vardır. Genellikle onlara vahşi doğada yaz güneşinin ısıttığı yiyecekleri yemelerini hatırlatır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.