Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

   15.02.2021
   380
   Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

   Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
   Muhabbet kuşu cinsiyet belirleme kuş sahiplerinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Cinsiyetleri diğer hayvanlarda olduğu gibi ilk bakışta anlaşılmaz ve cinsiyet belirlemek için belirli yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.


   Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
   Muhabbet kuşu cinsiyet belirlemek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki gaga kısımlarına bakmaktır. Gagalarında bulunan ve cere adı verilen kısımdaki renk cinsiyetleri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Örnek olarak muhabbet kuşlarında cere kısmı beyaz, açık mavi ya da krem renginde ise kuş dişidir. Gaganın tümü ya da cere kısmı tek bir renkten oluşuyorsa bu durumda da kuş erkektir. Başka bir deyişle birden fazla rengi barındırıyorsa dişi, tek renkten oluşuyorsa erkek olmaktadır. 6 aya ulaşmış olan muhabbet kuşlarında cere kısmı rengini tam olarak aldığı için cinsiyet ayrımını yapmak daha kolay bir hale gelmektedir. Yetişkin olan muhabbet kuşlarının cere kısımları açık mavi, beyaz ya da kahverengi tonlarında olmaktadır. Fakat çiftleşme döneminde olan dişi kuşların cere kısımları ise kahverengi tonlarında olmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek cinsiyet ayrımını yapabilirsiniz.
   Bunun yanında yetişkin kuşlar için davranış özelliklerini de göz önünde tutarak cinsiyet ayrımı yapmanız mümkün olmaktadır. Davranışlar cinsiyete göre farklılık gösterdiği için bu davranışlardan hareketle cinsiyet ayrımını doğru olarak yapabilirsiniz.


   Erkek Muhabbet Kuşlarının Davranışları
   Erkek muhabbet kuşların davranışlarında genelde dişilere göre daha hareketli olmaları gelmektedir. Erkek kuşlar son derece hareketli olup adeta yerlerinde duramamaktadırlar. Sürekli olarak hareketli olmaları kendilerini daha canlı ve enerjik kılmaktadır. Bir diğer erkek muhabbet kuşlarına özgü olan davranış da ötüş sürelerinin uzun olmasıdır. Dişilere göre çok daha uzun süreli ötüş yaparlar ve aynı zamanda konuşmaları esnasında da sesleri daha anlaşılır olarak telaffuz ederler. Uzun ötüşleri esnasında erkekler başlarını da sallamayı severler ve ötme esnasında baş sallayan kuşlar erkek olmaktadırlar.


   Cinsiyet ayrımı için önemli olan cere renkleri ise normal bir zamanda yani üreme dönemi dışında genelde koyu mavi, mavi ve koyu pembe tonlarının arasında değişkenlik göstermektedir. Üreme zamanında erkek kuşların ceresinde ise farklılıklar görülmektedir. Bu kapsamda hormonal değişiklikler kapsamında cere renkleri de değişir. Genelde parlak mavi cereye sahip olurlar ve mavinin tonlarında üreme dönemlerinde cere renkleri değişkenlik gösterir.


   Dişi Muhabbet Kuşu Davranışları
   Dişi muhabbet kuşu davranışları cinsiyet ayrımı yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Dişi muhabbet kuşları öncelikle erkeklere kıyasla daha az hareketlidirler ve sabit durmayı daha çok severler. Bunun yanında erkeklere göre daha agresif oldukları görülür ve özellikle sürekli stresliymiş gibi görünebilirler. Ötüşleri de erkeklere kıyasla çok daha kısa olur ve sürekli olarak ötmek istemezler. Ayrıca konuşma esnasında da sesleri daha cıvıltılı bir şekilde ifade ederler ve tam olarak sözcükler anlaşılmayabilir. Dişi kuşların cere renkleri normal dönemde yani üreme zamanının dışında genelde kahverengi, açık pembe ve beyaz renge sahiptir. Üreme zamanında cere rengi ise daha koyu bir hal alır ve cerenin derisinde çatlak bir görünüm oluşur. Aynı zamanda kuru bir görünüme de sahip olan cere kuşun cinsiyetinin doğru olarak yapılabilmesi için önem taşımaktadır.
   Dişi muhabbet kuşları için bir diğer önemli nokta da üreme zamanında agresif tutumları çok daha fazla artış gösterebilmektedir. Sahiplerine bile gitmek istememek, dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz hareketler yapmak, normal beslenme düzeninde aksaklık olması gibi durumlar da üreme zamanında dişi muhabbet kuşlarında yaygın olarak görülür. Bu etmenlere de bakarak cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.