Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi – Çiftleşmesi İçin Ne yapılmalı?

   14.02.2021
   334
   Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi – Çiftleşmesi İçin Ne yapılmalı?

   Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi


   Muhabbet kuşu çiftleşmesi
   kuş sahipleri tarafından yavru almak için merak edilen konuların başında gelmektedir. Her canlının olduğu gibi muhabbet kuşlarının da çiftleşmeleri için belirli bir zamanları bulunmaktadır. Muhabbet kuşu beslemekte deneyimli olanlar zamanla hangi dönemde çiftleşme dönemine girildiğini fark edebilirler. Bunun yanında çiftleşme yaptırmak için belirli noktalara dikkat etmek sağlıklı yavrular almayı sağlayacaktır.


   Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi İçin Ne Yapılmalı?


   Muhabbet kuşları doğal yaşamlarında çiftleşmek için sıcak ayları tercih ederler. Özellikle üremeleri için gerekli koşulların yeterince sağlanıyor olmasına dikkat edilmelidir. Muhabbet kuşlarının üremesi için ilk olarak uygun beslenme ortamının sağlanması gerekmektedir. Eşlerine karşı ilgili oldukları için muhabbet kuşları için sıcaklık ve uygun kafes ortamının sağlanması çiftleşmelerini sağlayacaktır. Erkek muhabbet kuşlarında dişilerini etkilemek için farklı şekilde kur yapma belirtileri görülmektedir. Bu bakımdan erkek kuşunuzda farklı hareketler görüldüğünde çiftleşme zamanı geldiğini anlayabilirsiniz. Bu hareketlerin en önemlisi erkek kuşun dişi kuşa sürekli olarak dokunma isteği olarak kendisini göstermektedir. Özellikle kafes içinde zil gibi aksesuarlar bulunuyorsa erkek kuş sürekli olarak bu zil ile oynayarak dişinin ilgisini çekmeye çalışır. Ayrıca erkek kuşunuz sürekli olarak enerjik hareketler sergileyecek ve adeta yerinde duramayacaktır.


   Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi İçin Ne Gerekir?
   Erkek kuşunuzda böyle hareketler görülmeye başlandığında yani dişinin ilgisini çekmek için sürekli hareketli olduğu zamanlarda kafeslerini rahatsız olmayacakları şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Yemlerinin ve sularının yeterli olduğuna dikkat etmeniz, soğuk hava akımından uzak tutmanız ve birbirlerine karşı ilgilerini kaybetmelerine neden olabilecek durumlardan kendilerini uzak tutmanız gerekecektir. Özellikle muhabbet kuşları iç güdüsel olarak sıcak havalarda çiftleşmeyi sevdikleri için bahar zamanında pencerelerinizi açarak içeriye taze bahar havasının ve sıcağının girmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler dışında ekstra çaba göstermenize gerek yoktur. Doğru zamanın yakalanması halinde kuşlar çiftleşeceklerdir. Eğer farklı hareketler ile birlikte dişinin ilgisini çekmeye çalışan erkek muhabbet kuşuna dişiden olumlu yanıt gelirse dişi başını arkaya doğru yaslayacak ve kuyruğunu dik bir açıya getirecektir.
   Burada en önemli nokta dişinin geri çevirmemesidir. Eğer erkek, dişinin ilgisini bir türlü çekemiyorsa bu durumda dışarıdan yapılacak bir müdahale yoktur. Dişi muhabbet kuşları çiftleşme zamanında seçici davranırlar ve erkeğin bu konuda şansı olmazsa çiftleşmeleri de gerçekleşmez.


   Muhabbet Kuşunun Çiftleşmesi İçin Ne Yapılır?
   Yıllık olarak bakıldığında muhabbet kuşlarının yıl içinde 5 – 6 kez çiftleştikleri görülmektedir. Ev ortamında kuşların çiftleşmeleri için ortam sıcaklığının mutlaka tüm mevsimlerde en az 20 derece olması gerekmektedir. Eğer bu derecenin altına ortam ısısı düşüyorsa çiftleşme gerçekleşmez. Bu yüzden çiftleşmelerini sağlamak için sahiplerinin yapacağı en önemli şey ısı değerlerini doğru ayarlayabilmektir. Bir çiftleşme sonrasında ortalama 5 – 6 yumurta oluşur. Bazı durumlarda ise bu sayı 10’a kadar çıkabilmektedir. Yumurtlama sonrasında ise dişi kuş kuluçkaya yatacaktır. Kuluçka döneminde de erkek muhabbet kuşu dişinin beslenmesi ile yakından ilgilenecek ve onun sağlıklı olmasına çok dikkat edecektir.


   Özellikle kuluçka döneminin de rahat geçmesi ve yavruların oluşması için kafes içinde mutlaka küçük bir yuva bulunması gerekmektedir. Ayrıca dişi kuşlar yuva yapmayı da iç güdüsel olarak sevdiklerinden dişinin yuvayı toplaması ve doldurması için gerekli malzemelerin de bulunmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında kafesi göz hizasından uzakta tutmak da hem çiftleşme hem de kuluçka döneminde erkek ve dişinin daha rahat etmesine neden olacaktır. Bu dönemde kafes tüllerini tercih etmeniz kendilerini korunaklı hissetmeleri için özellikle yararlı olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.