Muhabbet Kuşu Banyo Nasıl Yaptırılır ?

   14.02.2021
   439
   Muhabbet Kuşu Banyo Nasıl Yaptırılır ?

   Muhabbet kuşu banyo yaptırmak kuşunuzun temizlenmesi için oldukça önemlidir. Ancak banyo yaptırırken hem yeterli şekilde temizlenmesi hem de hasta olmaması için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

   Muhabbet Kuşu Banyo Nasıl Yaptırılır?
   Muhabbet kuşu banyo yaptırmak için temelde kullanacağınız iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem banyoluk kullanmaktır. Bu banyoluğu pet shoplardan temin edebilirsiniz. Banyoluk kullanmak oldukça pratik bir çözüm sunacaktır çünkü banyoluk sayesinde muhabbet kuşunuz kendi kendisine de yıkanabilecektir. Banyoluk kullanımında ılık olacak bir su kullanımı önemlidir. Ilık suyu banyoluğa ekledikten sonra içine yiyecek ya da oyuncak koymanız halinde muhabbet kuşunuz banyoluğuna gelecektir. Özellikle suya alıştıktan sonra kendi hareketleri ile temizlenebilecek ve bu durumu alışkanlık haline getirecektir. Banyoluk kullanarak muhabbet kuşunuzu kendi kendine yıkanmaya alıştırmak banyo yaptırmayı çok kolaylaştıracaktır.


   Eğer banyoluk kullanmıyorsanız bu durumda elinizde kuşunuza banyo yaptırmanız da mümkündür. Bunun için ise ilk yapılması gereken kuşunuzu elinize alıştırmak, daha doğrusu elinizde kendisini rahat hissetmesini sağlamaktır. Kuşunuz elinize alıştıktan sonra kuşunuzun üzerine avuç içiniz ile su dökmeli ya da damlayan bir musluğun altına tutmalısınız. Elbette musluktan gelen suyun ısı derecesi de ılık olmalıdır. Ayrıca asla musluğu suyun kesintisiz akacak şekilde açmamalısınız. Kesintisiz akan su kuşunuzun hiç hoşuna gitmeyecek ve bir daha banyo yapmak istemeyecektir. Önemli olan bu noktada suyun basınç yaratmamasıdır. Eğer basınçlı bir su kullanırsanız kuşunuz sağlık açısından da zarar görebilir.


   Banyo esnasında en sık yapılan hataların başında kuşunuzu kurutmaya çalışmak gelmektedir. Bu durumda fön makinesinden havluya kadar çeşitli araçlar tercih edilebilmektedir ama bu durum uygun bir durum değildir çünkü muhabbet kuşları kendi kurulamalarını yapabilmektedirler. Özellikle fon makinesi kullanmak kuşunuzun sıcak hava akımına maruz kalmasına neden olacağı için rahatsızlık yaratacaktır. Soğuk bir mevsimde yıkanması durumunda ise kağıt havlu yardımı ile sadece tüylerini hafif sıkacak şekilde sarıp kurulamanız yeterli olacaktır.


   Muhabbet Kuşu Banyo Suyuna Ne Konur?
   Muhabbet kuşu banyo suyuna kuşunuzu alıştırmak için oyuncak ya da yem koyabilirsiniz. Bunun yanında 8 – 10 damla miktarında elma sirkesi katmanız halinde tüy sağlığına ve parazitlere karşı iyi gelecektir. Aynı zamanda sağlıklı tüylere kavuşması için banyo tuzlarından da bir tutam ekleyebilirsiniz.


   Muhabbet Kuşu Banyo Yapmazsa Ne Olur?
   Muhabbet kuşlarının tüyleri zamanla parazitler, kirler ve daha da kötüsü bit gibi zararlı canlılar ile dolabilir. Bu her kuşun başına gelebilecek bir durumdur. Bu yüzden muhabbet kuşlarınızı banyo yaptırmaya alıştırmanız gerekmektedir. Eğer kendisi yıkanmıyorsa bu durumda elde yıkama yöntemini deneyebilirsiniz. Kuşunuzun uzun süreli banyo yapmaması halinde parazitler ya da benzeri zararlı canlılar tüylerine ve daha sonra da cildine zarar verecek ve kendisini hasta hissetmesine neden olabileceklerdir. Bu yüzden mutlaka banyo yapmaya alıştırmanız önerilmektedir.

   Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalı?

   Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı,Ne Yer,Nasıl Eğitilir?

   Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

   Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

   Muhabbet Kuşları Nasıl Uyur?

   Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavileri

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.