Muhabbet Kuşu Bakımı

   14.02.2021
   391
   Muhabbet Kuşu Bakımı

   Muhabbet kuşu bakımı sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için kuşlarınız için çok önemlidir. Muhabbet kuşları için doğru bakım yöntemleri izlendiğinde kendileri de mutlu olmakta ve aynı zamanda hastalıklara karşı da dirençli olmaktadırlar.


   Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?
   Muhabbet kuşu bakımı için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bakım için yuva, yıkanma, beslenme gibi pek çok konuda hassas olunması önemlidir. İlk başta yuva koşullarının kendisi için uygun ve sağlıklı olmasına özen göstermek gerekmektedir. Muhabbet kuşunun bakımı için en önemli nokta kafesi olmaktadır. Çünkü kafesi onun yuvası ve zamanın çoğu vaktini geçireceği yer olduğundan kafes şartlarının uygun olmaması kendisine zarar verebilecektir. Yuva koşulları bakımından ilk ve en önemli nokta kanatlarını rahatlıkla açabileceği ve aynı zamanda kısa da olsa uçmasına neden olabilecek büyüklükte bir kafes seçmektir. Bunun yanında kafesin altına serilecek gazete ya da kumun temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşları dışkıları ve yemlerinden kalan kabukları haliyle kafesin zemine atmaktadırlar. Eğer düzenli olarak bu kısmın temizliği yapılmazsa, bu durum sağlık ve hijyen koşulları için olumsuzluk yaratacaktır. Özellikle 2 – 3 günden fazla süre değiştirilmeyen kafes altı çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Bu bakımdan belki her gün kafesin altını temizlemek olanaklı olmasa da belirli aralıklar ile kafes temizliğini yapmaya dikkat etmek oldukça yararlı olacaktır.


   Muhabbet kuşunun bakımı için bir diğer önemli konu beslenmesidir. Muhabbet kuşları için özel olarak üretilen yemler sağlıklı bir beslenme elde etmesi için yeterli olmaktadır. İçeriğinde bulunan besinler ve bileşenler ile birlikte muhabbet kuşunuz ihtiyaç duyduğu besinleri rahatlıkla yeminden sağlayacaktır. Konuyla ilgili olarak yanlış olarak bilinen bir nokta da çok çeşitli yemlerin ya da besinlerin muhabbet kuşlarına iyi geldiğidir. Halbuki sıklıkla yem değiştirmek ya da sürekli yeni tatlar denetmek kuş için zararlı olmaktadır. Taze sebze ve meyve yemekten hoşlanmalarına karşılık sürekli olarak bu besinlerden verilmesi başta ishal olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirecektir. Bu yüzden taze sebze ve meyve verirken belirli bir düzen dahilinde verilmesi gerekmektedir. Ayrıca kendi sağlıkları için çok zararlı olabilecek besinlerden de uzak tutmak muhabbet kuşu bakımı için önemlidir.


   Beslenme konusunda dikkat edilecek bir önemli nokta da suyun temizliğidir. Suyun kirli ve uzun süredir aynı olması içerisinde mikroorganizma üremesine neden olacak ve bu mikroorganizmalar kuşunuz için zararlı olacaktır. Özellikle ishal gibi hastalıklar yanlış beslenme ve su verme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.


   Bakımı için bir diğer yararlı ve eğlenceli olacak yöntem banyoluk kullanımıdır. Kanatlarını her zaman temiz tutmak isteyen muhabbet kuşları banyoluktan büyük bir keyif alırlar. Ama özellikle soğuk havalarda sıklıkla banyoluk kullanımı çeşitli hastalıkları beraberinde getirecektir. Bu yüzden belirli süreler dahilinde banyoluk kullanılmalıdır. Ayrıca musluk suyunda kuşunuzu yıkamak istiyorsanız tazyikli bir su yerine daha hafif akan ve tercihen damla yöntemi ile kuşunuzu yıkamanız sağlıklı bir bakım yöntemi olacaktır.


   Kuşunuzun bakımı için bir diğer önemli nokta da oyuncaklar ile oynamayı çok sevmesidir. Özellikle etrafında değilken kafesinde kaldığında oyunlar oynayarak zaman geçirecek ve eğlenecektir. Psikolojisini de koruması için son derece önemli olan oyunlar için farklı oyuncakları kullanabilir ve kafesinde bulundurabilirsiniz. Farklı renklerde ve büyüklükte üretilen oyuncakların tercih edilmesi kuşunuzun canının hiçbir zaman sıkılmamasını sağlayacak ve böylece keyifli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar muhabbet kuşlarının oyuncakları ile tahmin edilenden çok daha fazla zaman geçirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden oyuncaklar kullanmak da bakımı için önemli bir ayrıntı olarak öne çıkmaktadır.


   Muhabbet Kuşu Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

   Muhabbet kuşu bakımı yaparken şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

   • Kafes temizliği çok önemli olup 3 günde bir mutlaka yapılması gerekmektedir. Temizliğin zamanında yapılmaması çeşitli hastalıkları meydana getirecektir.
   • Kuşun yemliğinin her gün üflenmesi gerekmektedir. Çünkü yemlerin kabukları yemliğin içine düşebilir ve sizi doluluğu hakkında yanlış bilgilendirebilir.
   • Her gün su değişikliği yapılmalı ve temiz su içmesi sağlanmalıdır.
   • Suluğuna haftada iki gün olacak şekilde vitamin eklemek daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması açısından yararlı olacaktır. Ayrıca vitamin takviyesi pek çok rahatsızlığa karşı da koruma sunacaktır.
   • Suyun temiz olması kadar suluk temizliğinin de yapılması önemlidir. Sadece su değişimi yapıldığında sulukta birikmiş olan mikroorganizmalar yeni suya geçebilirler. Bu durumda her su değişiminde suluğun da temizlenmesi gerekir. Ancak bunun için durulamaya dikkat edilmelidir. Sabun ya da deterjan gibi kalıntılar kuşa çok zarar verici olabilirler.
   • Kafes tülü daha sağlıklı ve korunaklı bir ortam yaratması için kuşunuza yararlı olacaktır.
   • Çeşitli oyuncakların kullanılması kuşunuzun canının sıkılmasını önleyeceği gibi aynı zamanda daha çok eğlenmesine de neden olacaktır.
   • Muhabbet kuşu bakımı için hava akımı son derece önemlidir. Sıcak ya da soğuk hava akımının olduğu bir noktada kafes bulunuyorsa kuşunuz bu durumdan kötü etkilenecektir. Kafesi klima ya da vantilatör gibi cihazların uzağında tutmanız gerekmektedir.
   • Özellikle kış aylarında soğuklara karşı dikkat edilmeli, pencere gibi yerlerin yakınında kafes tutulmamalıdır.
   • Beslenmesinde taze sebze ve meyve verilmesine dikkat edilmelidir. Ancak sebze ve meyveler de sürekli olarak verilmemelidir.

   Bu noktaları göz önünde tutarak ve dikkat ederek muhabbet kuşunuz için ideal bakım ortamını sağlayabilirsiniz.

   Yavru Muhabbet Kuşu bakımı nasıl yapılmalı?

   Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavileri

   Muhabbet Kuşu Ne Yer?

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.