Muhabbet Kuşlarının Kulakları Nerede?

   14.02.2022
   152
   Muhabbet Kuşlarının Kulakları Nerede?

   Muhabbet kuşları hassas ve nazik bir kuş türüdür. Muhabbet kuşları çoğu kişinin evcil hayvan olarak evde beslediği evcil kuş türlerinden bir tanesidir. Muhabbet kuşu tür olarak papağan grubunda yer alan bir kuş türüdür.  Muhabbet kuşu papağan grubunun en küçük üyeleri olarak yer almaktadır. Ülkemizde oldukça popüler olan muhabbet kuşları çoğu kişinin evcil hayvan olarak evde beslediği evcil kuş türlerinden bir tanesidir.  Evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen, evde beslenen kuş türü muhabbet kuşudur. Bu kuş türünün tercih edilme sebepleri arasında sıcakkanlı bir hayvan olmasından ve evcil bir hayvan olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda muhabbet kuşları çok becerikli kuşlardır. İnsanların seslerini taklit etme konusunda gerçekten başarılı bir kuştur. Renkleri, sıcakkanlı olmaları, temizliğinin kolay olması gibi sebepler bu kuş türünün tercih edilme sebeplerindendir. Muhabbet kuşları hassas bir kuş türü olduğu için bakımını özenle yapmak gerekir.

   Muhabbet kuşları hassas ve nazik canlılardır. Bizler nasıl ki bir canlıysak  muhabbet kuşlarıda canlıdır. Doğada her canlının benzer, ortak yönleri vardır. Bu benzerlikleri inceleyerek benzer yapıların varlığını gözlemleyebiliriz. Mesela insanların kulak yapıları kepçe şeklinde olduğu için kulağımızın nerede olduğunu kolaylıkla bulabiliriz. Ancak muhabbet kuşlarında durum farklıdır. Bazı canlıların kulakları bakınca hemen görülebirlir, kulak yeri bellidir. Fakat her canlı için durum farklıdır. Muhabbet kuşuda o canlılardan bir tanesidir. İnsanların kulak şekli kepçe şeklinde oluşundan ötürü bulunduğu yer belirgindir. Fakat bizde bulunan kulak çıkıntısı muhabbet kuşlarında yoktur. Kısacası muhabbet kuşlarında insanlardaki gibi kulak çıkıntı kısmı yoktur. Muhabbet kuşlarının kulak yapıları farklıdır. Dış kulak kısmı bulunmamaktadır. Bu canlılarda dış kulağın olmamasından dolayı kulak yerlerini bulmak ve görmek hiçte kolay değildir. Muhabbet kuşlarının kulakları dışarıdan görülmez. Bu kuşların kulaklarının dışarıdan görülmeme sebebi  ise, kuşların tüyleridir. Çünkü kuşların kulakları tüylerinin altında gizli olduğundan ötürü dışarıdan bakıldığında görülemez. Muhabbet kuşlarının kulak tüyleri başlarının sağ ve sol yanlarında bulunur. Gözlerinin tam olarak aşağı çaprazında ise kulakları bulunmaktadır.

   Muhabbet kuşlarının insanlar gibi kulak kepçeleri olmadığından ötürü, kulakları tüylerinin arasında olup, muhabbet kuşlarının kafatasında basit bir delikte oluşurlar. Muhabbet kuşlarının kulaklarını görmek için en uygun zaman banyo yaptıkları zamandır. Muahbbet kuşlarının kulakları, tüy döktükleri zaman ve banyo yaptıktan sonra ıslandıkları zaman tüyleri bir araya toplanır ve böylece  muhabbet kuşlarının kulak delikleri görülebilir.

   Aynı zamanda muhabbet kuşları yumurtdan çıktıkları zaman da kulakları görülür. Bunun sebebi ise muhabbet kuşları yumurtdan yeni çıktıklarında tüyleri azdır. Bu sayede kulak yerlerini yumurtadan çıktığı zaman görmek mümkündür.İlerleyen zamanlarda muhabbet kuşlarının tüyleri uzayıp çoğaldıkça kulaklarının üstleri kapanmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.