Muhabbet Kuşları Nasıl Uyur?

   15.02.2021
   575
   Muhabbet Kuşları Nasıl Uyur?

   Muhabbet kuşları uyku düzenleri sahipleri tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Uyku düzenleri sağlıklı bir yapıda olmaları için oldukça önemlidir. Muhabbet kuşlarının sağlıkları için tüm canlılarda olduğu gibi uyku özelliklerine dikkat edilmelidir.


   Muhabbet Kuşları Ne Zaman Uyur?
   Muhabbet kuşları uyku özellikleri doğada ve evcil olanlar ile aynı etmenlerden oluşmaktadır. Doğal ortamında muhabbet kuşları ağacın en yüksek dalına tüneyerek uyumaktadırlar. Tünek ya da bir dalı tutmak, düşmeden rahatça uyumaları için önemlidir. Hem doğada hem de kafes içinde olan muhabbet kuşları uyurken yerde bulunmazlar ve tüneğe tutunurlar.
   Doğal ortamlarında genelde büyük sürüler halinde bulunduklarından hep birlikte uyumayı tercih ederler. Aynı zamanda su kaynağına yakın büyük bir ağacı tutarlar. Özellikle geceleri yerlerde dolaşan avcılardan uyku esnasında korunmak için yüksek noktalara tünemeleri önemlidir. İç güdüsel olarak evcil olan muhabbet kuşları da kafeslerinde bu tünekleri uyumak için ararlar.


   Muhabbet kuşları uyku esnasında vücutlarını ayakları hizasına indirirler ve ayaklarını da göğüslerine çekerler. Bu durum tüysüz yapıda olan bacaklarının sıcak olmasını ve vücut ısınını kaybetmesini önlemektedir. Ayrıca daha fazla sıcaklık elde etmek için muhabbet kuşları tek ayak üzerinde de uyuyabilmektedirler.


   Muhabbet kuşları aynı zamanda uyku esnasında boyunlarını çevirmeyi ve başlarını kanatlarının içine sokmayı da sevmektedirler. Bu rahatlamak için yapılan bir harekettir çünkü gün boyunca dik kalan boyunları, bu sayede uyku esnasında rahatlar ve boyun çevresinde bulunan kasları dinlenmiş olur. Fakat bunu yapmaları için kendilerini güvende hissetmeleri gerekmektedir. Kendilerini streste hissettiklerinde boyunları dik bir şekilde uyurlar.


   Uyku esnasında muhabbet kuşları gözlerini de tam olarak kapatırlar. Kafeste birden fazla kuş bulunuyorsa bu durumda da bir araya gelme eğilimi gösterirler. Genelde kafes içinde en yüksek noktada olan tünekte uyurlar. Tünek için uygun bir yer yoksa kafesin üst noktasında parmaklıklara tutunarak da uyumayı severler. Bazı durumlarda baş aşağı uyudukları da görülür. Bu normal bir durum olup sahipleri için telaşlanmaya gerek yoktur.
   Genelde uyumak için de gece vaktini ya da güneşin batışından sonraki zaman dilimlerini tercih ederler.


   Muhabbet Kuşu Kaç Saat Uyur?
   Muhabbet kuşları 24 saatlik zaman dilimi içerisinde ortalama 10 – 12 saat uyurlar. Bu süre sağlıklı bir yapıda olmaları için gerekli olmaktadır. Uyumakta olan muhabbet kuşlarının çoğunluğu vücut saati açısından doğal olarak güneşin batışına ve doğuşuna uyum gösterirler. Ancak gün boyunca yorgun hissettiği anlarda da uyuyabilirler. Kafes içinde bakılan evcil olan muhabbet kuşları da güneşin döngüsünü temel alırlar ve bu uyku döngüsünü korurlar. Üstelik ışığın sürekli açık olduğu ortamlarda da biyolojik yapıları uyku saatlerini ayarlayabilmektedirler.


   Muhabbet Kuşu Işıkta Uyur Mu?
   Muhabbet kuşu için ideal uyku ortamı karanlık ya da loş ışığın olduğu ortamdır. Yapay ışığın yani aydınlatmanın sürekli açık olduğu ortamlarda muhabbet kuşları uyumak için zorluk yaşayabilmektedirler. Bu durum ise tüy renklerinden bağışıklık sistemlerine kadar pek çok duruma olumsuz etki eder ve sağlıklı bir yapıda olmalarının önüne geçer. Bu yüzden muhabbet kuşunuzun rahatlıkla ve güven içerisinde uyuması için karanlık ya da loş bir ortam olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Tıpkı insanlar gibi muhabbet kuşları yeterli sürelerde uyuyamazlarsa huysuz, agresif ve asabi olabilirler. Az uyku ayrıca diğer kuşlar ile de kavga etmesine neden olacaktır. Gün içerisinde uyuyan muhabbet kuşları normal olarak görülse de gün boyunca uyuyan bir muhabbet kuşu normal görülmez. Bu geceleri uyumakta zorluk çektiğinin bir işareti olabilmektedir.

   Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

   Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

   Muhabbet Kuşu Yuvalık içine ne Konur? Ne Zaman Takılır?

   Muhabbet Kuşu Bakımı

   Muhabbet Kuşu Türleri – Renkleri ve Özellikleri

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Sinan dedi ki:

    Hocam 2side saat 5de uyaniyorlar herkesi uyandiriyorlar bee yokmu cozum?

    1. admin dedi ki:

     Merhabalar,

     Karanlık bir ortam da kafesin üzerine ince bir tül koyup o şekil de deneyebilir misiniz.