Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

   15.02.2021
   360
   Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

   Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?
   Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusu muhabbet kuşu bakanlar için önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Sevimli muhabbet kuşunuzun kaç yıl yaşayacağını bilmeniz onunla geçirdiğiniz vakit için önem taşımaktadır.
   Muhabbet Kuşları Yaşam Süresi Ne Kadar?
   Muhabbet kuşu en fazla kaç yıl yaşar sorusuna 10 yıl olarak yanıt verilebilmektedir. 12 aylık olduktan sonra yetişkin kabul edilen muhabbet kuşlarının ortalama ömürleri de 8 yıl olarak belirlenmiştir. Dişi muhabbet kuşları 4 yaşından sonra yaşlanmaya başlarlar, erkek muhabbet kuşları ise 6 yaşından itibaren yaşlanmaya başlarlar. Ortalama ve en fazla yaşayacakları süre için en önemli nokta ise elbette muhabbet kuşlarının bakımı ve çeşitli hastalıklara karşı korunmasıdır.


   Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?
   Muhabbet kuşlarının yaşam sürelerini en fazla tutmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Her şeyden önce bilinmesi gereken konu muhabbet kuşları soğuklara karşı oldukça hassastırlar. Bu yüzden soğuk havalarda muhabbet kuşu sağlıksız bir yaşam sürecek çabuk hastalanacaktır. Aynı şekilde aşırı sıcaklara karşı da hassas olan muhabbet kuşları çok sıcaklarda da sağlıklı olmayacaklardır. Muhabbet kuşları için en çok ölüme sebep olan durumların başında hava değişimi gelmektedir. Örneğin klima ya da vantilatör önünde tutulan muhabbet kuşları çabuk hastalanacak ve hastalıkları sonucunda da yaşamlarını kaybedebileceklerdir.


   Hava koşullarına dikkat etmenin yanında sağlıklı ve uzun ömürlü olması için bazı noktalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle veteriner tarafından belirli aralıklar ile genel sağlık kontrolünden geçirilmesi mevcut hastalıkların tespit edilmesi açısından önemlidir. Bir diğer önemli konu da muhabbet kuşları sıklıkla elde sevilmemelidir. Çünkü özellikle yavru olanlar elde sevilme sonucunda strese girecekler ve stres yüzünden çeşitli hastalıklar meydana gelecektir.


   Stres Kontrolüne Dikkat Edilmelidir
   Muhabbet kuşlarının yemleri, suları ve ideal kafes şartlarının sağlanması sonrasında psikolojilerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının strese girmesi yaşam sürelerini kısaltan en büyük etmenlerden birisidir. Özellikle belirli bir şeylerden korkması kendisinin sürekli stres altında kalmasına neden olacaktır. Ev içerisinde bakılan kedi gibi canlılar, muhabbet kuşlarına zarar vermeseler bile kuşların strese girmesine neden olurlar. Çünkü kediler oldukça hareketlidir ve kuşlara iç güdüsel olarak ilgileri olduğundan, kuş ile oyun oynamak amacıyla da olsa kafesini sürekli gözetleyecek ve fırsat bulduğunda kafese doğru hamleler yapacaktır. Bu durum ise muhabbet kuşunun her zaman stres altında olmasına neden olur.

   Kuş strese girdiğinde beslenme düzeni bozulur ve her an kendisini baskı altında hissettiğinden rahatlıkla yem yiyemez ya da su içemez. Bu durum ise bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara davetiye çıkarır ve hasta olduğunda da kolay bir şekilde iyileşme göstermez.
   Bu noktalara dikkat ederek muhabbet kuşunuzun ortalama yaşam süresini uzatabilir ve daha uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.