Lutino Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   627
   Lutino Muhabbet Kuşu

   Lutino Muhabbet Kuşu


   Düz sarı muhabbet kuşu olarak da bilinen lutino muhabbet kuşu esas olarak sadece renk ayrımına dayanan bir adlandırmayı içermektedir. Yaygın bir yanlış kanı üzerine gözlerinin kırmızı olduğu sanılmaktadır ancak gözleri kırmızı değildir.


   Lutino Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?
   Lutino muhabbet kuşu özellikler
   i açısından ilk öne çıkan nokta düz sarı renklere sahip olmasıdır. Bunun dışında diğer muhabbet kuşları ile aynı özellikleri taşımaktadır. Renklerinin benekli olmayıp düz sarı renkte olması ise mutasyon kaynaklıdır.


   Lutino muhabbet kuşu beslenmesi için ekstra bir çaba göstermeye gerek yoktur. Diğer muhabbet kuşları için üretilen yemlerden kullanabilirsiniz. Bunun yanında taze sebze ve meyve de verebilirsiniz. Bu besinleri de çok severek tüketen lutino muhabbet kuşları için de diğer kuşlarda olduğu gibi sebze ve meyveleri belirli aralıklar ile azar şekilde vermeniz tavsiye edilmektedir. Çok vermeniz halinde ishal gibi tehlikeli hastalıklar ortaya çıkacaktır.


   Cinsiyet ayrımı yapmak için diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi cere kısmına bakılması gerekmektedir. Erkeklerde cere kısmı mor renktedir. Boğaz kısımları ise ayırt edilmez çünkü siyah tüy oluşumuna neden olan melanin yokluğu yüzünden boğaz kısımlarında siyah halka bulunmamaktadır. Dişilerin gaga üzerinde ise kahverengi ceresi bulunmaktadır. Erkekler diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi daha hareketlidir. Dişiler ise daha donuk ve hareketsiz bir yapıya sahiptirler.
   Lutino muhabbet kuşları ortalama olarak 7 yıl yaşarlar. Kuluçka dönemleri 18 gün sürer ve tüylenmeleri de 35 günde tamamlanır. Gözleri kırmızı gibi görünen bir renktedir ancak gözleri sanılanın aksine kırmızı değil kahverengi tonundadır. Yavru lutino muhabbet kuşlarında tüylerinin sarı rengi daha az belirgindir. Ancak yetişkin olduktan sonra tatlı bir sarı renge kavuşurlar.


   Kafes ortamları için diğer muhabbet kuşlarında yapıldığı gibi tünek, yemlik ve suluk kesinlikle bulunması gerekmektedir. Beslenmelerinde en önemli nokta her zaman yemlerinin bulunması ve sularının da taze olmasıdır. Lutino muhabbet kuşları su içmeyi seven canlılardır ve bu bakımdan sularını düzenli olarak değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun yanında kafeslerini soğuk ya da sıcak hava akımlarından uzak bir yerde tutmanız da sağlıklı olmalarına neden olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Tuba dedi ki:

    Benim kuş sarı gözü kırmızı uçmayı az biliyor ama su içmiyor yem yemeği de reddediyor yavru kuş olduğu için acaba napabilirim ilgileniyorum ben ona marul verdim başa napabilirim

    1. admin dedi ki:

     Kuşunuzu aldığınız da yem yemiyor muydu çünkü petshoplardan alınan kuşlar yeme düşmeden satılmıyor genellikle bu durum da aldığınız yere danışmanızı öneririm.