Jumbo Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   479
   Jumbo Muhabbet Kuşu

   Jumbo muhabbet kuşu esasında klasik muhabbet kuşlarına verilen isimdir. Temel olarak kafa kısımları biraz daha büyük olduğundan bu isim ile anılmaktadırlar. Yaygın bir şekilde beslenen Jumbo muhabbet kuşlarının kafa kısmında bulunan tüyler de uzun olup neredeyse gözlerini kapatacak yapıdadırlar. Boyları ise ortalama 25 cm civarında olmaktadır.


   Jumbo Muhabbet Kuşlarının Özellikleri Neler?
   Jumbo muhabbet kuşlarının özellikleri
   arasında ilk dikkat çeken nokta kafa kısımlarının büyük olmasıdır. Bu türdeki muhabbet kuşları genelde rengarenk bir görünümdedirler. Genelde sarı yeşil karışımı renklere sahiptirler ancak gri, mavi, beyaz gibi renklerde olan türleri de bulunmaktadır. Sürekli ötmeyi seven Jumbo kuşlar konuşmaya da yatkındırlar. Diğer kuş türlerinden en çok ayrıldıkları nokta kafa kısımlarının büyüklüğüdür. Diğer muhabbet kuşları ile karşılaştırma yapıldığında gözle görünür bir şekilde kafa kısımlarının büyük olduğu görülmektedir. Kuşların genel uzunlukları ise 20 – 25 cm arasında yer almaktadır. Diğer türlere göre benekleri de daha koyu renkte olup belirgin özelliklere sahiptir. Jumbo kuşlar aynı zamanda insanlara karşı daha canlıdırlar ve özellikle sahipleri ile yakın ilişkiler kurmayı severler. Sahipleri ile iyi bir bağ kurduklarında sahiplerini tanırlar ve sürekli onların yanında olmak isterler. Jumbo muhabbet kuşları bu bakımdan sahiplerinin eline gelmek, omzuna ya da başına konmayı isterler ve sahipleri ile çok uzun süreler geçirebilirler. Hatta uzun süreler boyunca sahiplerini görmezlerse depresyon yaşayabilirler ve bu da sağlıklarını etkiler. Jumbo muhabbet kuşları çocuklar ile de iyi anlaşır ve özellikle çocuklarla kurduğu arkadaşlık sayesinde çocuklar için de tercih edilen bir kuş türü olmaktadır.


   Özellikleri arasında cinsiyet ayrımı yapılması da Jumbo türü besleyenler için önemli bir konu olmaktadır. Genelde uzman olmayanlar tarafından Jumbo türünün cinsiyet ayrımını yapmak zor olabilmektedir. Cinsiyet ayrımını doğru olarak yapabilmek için gaga kısmının incelenmesi gerekir. Gaga kurşuni ya da mavi renkteyse erkek, şeffaf pembe tonlarında olması ise dişi olduğunu göstermektedir. Yine de kesin cinsiyet ayrımı için veteriner desteği alınması tavsiye edilir.


   Jumbo Muhabbet Kuşu Beslenmesi Nasıldır?
   Jumbo muhabbet kuşu beslenmesi
   standart beslenmeye yani özel olarak bir beslenme çabası olmadan yapılan beslenme alışkanlığa sahiptir. Jumbo muhabbet kuşları için üretilen yemler beslenmeleri için yeterli olmaktadır. Bunun yanında sebze, meyve ve kuruyemiş yemek de Jumbo muhabbet kuşlarının çok hoşuna gider. Belirli aralıklar ile beslenmelerine takviye olmak üzere sebze, meyve ve kuruyemiş vermeniz hem lezzetli bir öğün olacak hem de sağlıklı şekilde gelişmelerini teşvik edecektir.
   Jumbo muhabbet kuşları için su ihtiyacı da çok önemlidir. Her zaman su içmeyi sevdikleri için susuzluğa karşı son derece hassastırlar ve sularını düzenli olarak içmeleri gerekmektedir. Yemin daha iyi hazmedilmesi için de suya önemli bir gereksinim duyarlar. Her zaman taze su vermeye dikkat edilmesi gerekmektedir.
   Bunun yanında gaga sağlıklarına da dikkat edilmelidir. Gagalarının düşme özelliği olan Jumbo muhabbet kuşları bunu sağlıklı bir gelişim için yaparlar ve düşen gaganı yerine kısa zamanda tekrar yeni gaga çıkar. Bunun için de gagalarını törpüleyecekleri çeşitli mineral destekli gaga taşı kullanılması tavsiye edilmektedir.


   Show Jumbo Muhabbet Kuşu
   Show Jumbo muhabbet kuşu
   olarak adlandırılan tür de Jumbo muhabbet kuşudur. Bu tür Avrupa’da Show ismini almaktadır ve Jumbo muhabbet kuşunun kendisidir. Jumbo muhabbet kuşları oldukça uzun ömürlü olduklarından gerekli beslenme ve sağlık koşulları göz önünde tutularak, her zaman kendinize özel bir arkadaş bulabilirsiniz. Jumbo muhabbet kuşları cana yakın ve insan dostu oldukları için de kurulacak bağlar uzun süreli devam edecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.