İngiliz Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   443
   İngiliz Muhabbet Kuşu

   İngiliz muhabbet kuşları renkleri ile sık tercih edilen muhabbet kuşu türü olmaktadır. Bu kuşlar diğer türlere göre daha büyüktürler ve aynı zamanda renkleri sayesinde de dikkat çekmektedirler. Özellikle ıslah çalışmaları sonucunda çiftliklerde ortaya çıkmışlardır ve kısa sürede muhabbet kuşu severlerin gözdesi haline gelmişlerdir.


   İngiliz Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?
   İngiliz muhabbet kuşu bakımı açısından ilk konu beslenmedir. Beslenmesi diğer muhabbet kuşlarından farklı değildir ve genel olarak muhabbet kuşları için üretilmiş olan yemleri yiyebilirler. Bunun yanında taze meyve yemeyi de çok severler ancak taze meyve ve sebze verirken rahatsız olmamaları için dikkatli olmalı ve belirli aralıklar ile vermeniz gerekmektedir. Aksi halde ishal gibi hastalıklara yol açabilirsiniz. Ayrıca sularını her zaman temiz tutmalısınız. Sıcak ve soğuk hava akımlarına karşı da hassas oldukları için bulundukları ortamda hava akımının olmamasına özen göstermelisiniz.


   İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?
   İngiliz muhabbet kuşu özellikleri
   bakımından yapılarına göre 25 cm uzunluk ve 55 grama kadar olabilmektedirler. Özellikle kendilerine özgü parlak tüyleri ve renk seçenekleri ile muhabbet kuşu beslemek isteyenlerin gözdesi olmaktadırlar. Diğer muhabbet kuşlarına kıyasla normalden daha büyük bir kafa yapısına sahiptirler. Aynı zamanda boyun kısımlarında sakalı andıran tüyler de bulunmaktadır. Tüyleri ise diğer türlere göre daha yumuşak olmaktadır. Tüyleri gözlerini kapattığı için gözleri içeriye gömülü gibi bir izlenim yaratmaktadır. Ayak, boy ve göğüs kısmı da genel olarak iridir.


   Konuşma yeteneğine sahip olan İngiliz muhabbet kuşları ortalama 12 sözcüğe kadar kelime öğrenebilirler. Kolay bir şekilde konuşma eğitimi verilmesi açısından da kuşlarının konuşmasını isteyenler tarafından tercih edilirler. Erkek olan İngiliz muhabbet kuşları, dişilere göre konuşma eğitimini daha çabuk bir şekilde tamamlarlar. Dişi olanlar ise sadece sözcükleri değil çeşitli melodileri taklit etme yeteneğine sahip olmaktadırlar. Ortalama 5 – 6 haftalık olduklarında konuşma yeteneği kazanmaktadırlar.


   Oyuncaklarla oynamayı çok severler ve kafes içerisine bırakılan oyuncaklar ile herhangi bir eğitim vermeden rahatlıkla oynayabilirler. Özellikle erkekleri dişilere göre daha hareketlidir ve sürekli neşeli hareketler sergileyerek sahiplerinin de eğlenmesine neden olurlar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.