Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

   15.02.2021
   451
   Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

   Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler


   Dişi muhabbet kuşları
   çeşitli fiziksel ve davranış özellikleri ile birlikte erkek muhabbet kuşlarından ayrılmaktadır. Genelde kendilerini gösterecek karakteristik özelliklere sahip olan dişi muhabbet kuşları erkeklere kıyasla daha farklı yapıdadırlar.


   Dişi Ayrımı Nasıl Yapılır?
   Öncelikle muhabbet kuşunuzun dişi olup olmadığını anlamak için belirli yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Bu cinsiyet ayrımı dişi muhabbet kuşları hakkında bilgi de verecektir. Kuşun dişi olup olmadığını anlamak için gaga kısmına bakılması gerekmektedir. Gaga kısmında bulunan ve cere adı verilen yerdeki renkten dişi olup olmadığı anlaşılacaktır. Yavru kuşların dişi olup olmadığını anlamak için cere kısmında beyaz, açık mavi ya da krem rengi ve tonları bulunu. Yetişkinlerde ise burun deliklerinin etrafındaki halkalara bakılır. Cere kısmı bu bakımdan pembe ya da mor renk ve tonlarında ise bu durumda kuş erkektir. Cere kısmı kahverengi, açık pembe tonlarında ya da beyaz renginde ise bu durumda muhabbet kuşu dişi olmaktadır

   .
   Dişi Muhabbet Kuşu Özellikleri Neler?


   Dişi muhabbet kuşları özellikleri bakımından erkeklerden farklılık göstermektedir. Erkekler özellikle daha dışa dönük ve sosyal olmayı severlerken, dişi muhabbet kuşlarında bu durum tam tersinedir. Başka bir deyişle dişi muhabbet kuşları kendi başına olmayı severken, etraflarına da çok fazla ilgi göstermezler. Özellikle sahiplerine karşı da bu tutumu gösterebilirler.


   Erkekler daha kolay bir şekilde konuşmayı öğrenirken ve uzun süreli öterlerken dişilerde konuşma süresi de daha fazla olmaktadır. Erkeklere kıyasla dişilerin sesleri de daha cıvıltılı olmakta ve kelimeleri telaffuzda da çok fazla netlik olmamaktadır.
   Bunun yanında dişi muhabbet kuşları otoriter olmayı sevmektedirler. Bu durum ise aynı kafeste birden fazla dişi kuş olması durumunda çok daha görünür hale gelir. Dişiler arasında sürekli bir mücadele olacak ve üzerlerinde egemenlik kurma çabası görülecektir. Dişiler ayrıca yem yemeyi de daha çok severler ve erkeklere kıyasla daha çok yem tüketirler. Bunun yanında gaga taşı gibi aksesuarları da dişiler çok daha fazla kullanırlar. Doğal yaşamlarında ise dişi muhabbet kuşları yuvayı yaparlar ve özellikle ağaç kovukları oluşturmak için sürekli gagalarını kullanırlar.


   Muhabbet kuşları erkek ve dişi olarak genelde sağlıklı ve dayanıklı hayvanlardır. Fakat dişiler yumurtlama döneminde yumurta sıkışıklığı denilen bir hastalıktan yaşamlarını kaybedebilirler. Bu durum acilen müdahale edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.
   Dişiler bu özelliklerin yanında dişiler evlatlıklarını gerekli hallerde evlatlık olarak da verebilmektedirler. Bu durumun gerçekleşmesi için birkaç etmen bulunmaktadır. Evlatlık olarak vereceği çiftin yumurtlama döneminde olması gerekmektedir. Ayrıca kendi yavru sayısının fazla olması ve her yavruya bakacak şekilde yeterli kaynak olmaması da gerekmektedir. Bu durum ise doğal yaşam koşullarında gerçekleşir. Kafeste bakılan dişi muhabbet kuşları için yavrularını evlatlık verme durumu söz konusu değildir.


   Dişi Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?
   Dişi muhabbet kuşu konuşma özellikleri bakımından erkeklere göre farklılık taşır. Dişi kuşlar da konuşabilirler ancak erkek muhabbet kuşlarına göre konuşmaları çok daha uzun zaman almaktadır. Bu bakımdan dişi muhabbet kuşlarına sözcük öğretirken normalden daha fazla sabırlı olunması gerekmektedir.
   Dişi muhabbet kuşları cıvıltılı bir sese sahip olduklarından sözcükleri net bir şekilde telaffuz etmezler ve ifadeleri de erkeklere kıyasla daha kısa süreli olur. Bunun yanında konuşma eğitiminin verilmesi erkekler ile aynı özellikler taşımaktadır. Gerekli olan sabır gösterilmesi halinde dişi muhabbet kuşları da konuşmayı öğrenmektedirler. Ancak daha uzun süreli uğraş vermek gerektiğinden bu sürecin başarıyla tamamlanması için sabırlı olunması ve eğitimin yarıda kesilmemesi de önemli olmaktadır.

   Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavileri

   Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

   Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

   Muhabbet Kuşu Türleri – Renkleri ve Özellikleri

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.