Çekoslavak Muhabbet Kuşu

   14.02.2021
   453
   Çekoslavak Muhabbet Kuşu

   Çekoslavak Muhabbet Kuşu

   Muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenler birçok kuş türüyle karşılaşmaktadır. Çekoslavak muhabbet kuşu da bu kuşlardan biridir. İri bir yapıya sahip olan bu kuşların tüyü uzun olmakla beraber kuyruk ve kanat tüylerindeki uzunluk hayvanseverlerin ilgisini çekmektedir. Bakımı konusunda birçok faktöre dikkat etmeniz gerekirken özellikle de vücutlarının ince olması nedeniyle biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Yazımızın devamında bu kuş türünün genel özelliklerini ve bakımının nasıl olması gerektiğini sizlerle paylaşıyor olacağız.

   Çekoslavak Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

   Çekoslavak muhabbet kuşu bakımı için her zaman özenli davranılmalıdır. Bildiğiniz üzere muhabbet kuşları her zaman sevgi ve ilgi bekler. Öte yandan bakım konusunda kuşunuzu düzenli beslemeli, haftalık banyosunu yaptırmalı ve kafesi de sık sık temizlemelisiniz. Kafes kuşlarının temizliğinde ayrıca parazit spreyi kullanmanız gerekir. Parazit spreyini haftada 1 defa olmak üzere kuşun kuyruğuna, baş kısmına ve kanat altlarına sıkmanız tavsiye edilir. Ancak bu süreçte muhabbet kuşunun gözüne temastan kaçınılmalıdır.

   Çekoslavak muhabbet kuşunun bakımında kafes temizliği de önemlidir. Haftada 1 kez olmak üzere elma sirkesi ve su karışımını kafesin tüm bölgelerinde uygulamalı, suluğunu da yıkayarak su değişimini yapmalısınız. Ek olarak yemlikleri de yine hijyen kurallarına uygun bir şekilde yıkamanızı öneriyoruz.

   Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

   Çekoslavak muhabbet kuşu son derece şirin canlılardır. Diğer muhabbet kuşlarıyla aynı özellikleri taşısa da kanat ve kuyruk tüylerinin uzun olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle tüy dökümü dönemlerinde ekstra temizliğe önem göstermenizde yarar var. Uzun süre açlığa dayanamayan bu kuşlar, hava sirkülasyonundan da kolayca etkilenmektedir. Bu nedenle hava sıcaklığı ortalama değerlerde olan bir yerde muhafaza etmeniz gerekiyor.

   Ülkemizde bu özellikleri sebebiyle ilgi gören bu kuşlar aslında Çekya’ya ait bir ırk olduğu için bu ismi almıştır. Gösterişli yapısı sayesinde çokça sahiplenilen Çekoslavak kuşu diğer ırklarla eş tutabilmektedir. Konuşma özellikleri diğer muhabbet kuşu türleriyle aynı olmakla beraber muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenlerin ilk tercihi arasındadır. Sahiplenmek isteyenler petshoplara giderek kafes, oyuncak, yemlik, suluk gibi ekipmanları alabilir. Ayrıca kuşunuzun kendi eşini seçmesi de her zaman önemlidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.